W ramach gdańskiego programu Przestrzenie Sztuki – Taniec zapraszamy do zgłaszania propozycji na przeprowadzenie dwóch profesjonalnych warsztatów choreograficznych – ChoreoLABów. Warsztaty odbędą się w dniach 6–8 oraz 27–29 listopada tego roku.
Czym jest ChoreoLAB?
ChoreoLAB to cykl trzydniowych warsztatów w formule laboratorium dla osób profesjonalnie zajmujących się choreografią, tańcem i sztukami performatywnymi.
Formuła zakłada trzy 6-godzinne dni pracy z godzinną przerwą.
Jej celem jest umożliwienie pogłębionej praktyki twórczej, poszerzanie kompetencji zawodowych oraz stworzenie przestrzeni na wspólne, niespieszne poszukiwania w szerszym gronie profesjonalistek i profesjonalistów sztuki tańca.
Do kogo skierowany jest nabór?
Do wysyłania zgłoszeń zapraszamy osoby z całego kraju, które twórczo zajmują się tańcem i choreografią (a także dramaturgią choreografii, performansem, scenografią i dziedzinami pokrewnymi), poszukujących nowych kierunków rozwoju tej sztuki. Poszukujemy autorskich metod pracy, krytycznego i eksperymentalnego podejścia do tworzenia tańca i choreografii.
Zgodnie z ideą gdańskiego programu Przestrzenie Sztuki – Taniec chcemy rozwijać ekologiczne metody pracy twórczej i wspierać zrównoważone sposoby sztuki tańca i choreografii. W związku z tym szczególnie gorąco zachęcamy do przesyłania zgłoszeń opartych na dotychczasowych poszukiwaniach i zdobytych kompetencjach. Myślenie ekologiczne w przypadku LAB-u rozumiemy jako dzielenie się zasobami, które są w środowisku tańca, ale ciągle brakuje przestrzeni, w których mogą one zostać przekazane innym w formie praktycznych umiejętności lub inspiracji.
W zgłoszeniach wyjątkowo cenić będziemy otwartość na dialog i wspólne poszukiwania, rozumiejąc ten proces jako kolektywne wytwarzanie wiedzy i umiejętności w twórczym gronie, w duchu szacunku i równości.
Kto weźmie udział w ChoreoLABie?
Laboratorium skierowane będzie do osób artystycznych, zawodowo zajmujących się sztuką tańca i choreografii, zaangażowanych pasjonatek i pasjonatów tej dziedziny oraz osób artystycznych zainteresowanych włączeniem choreografii w ich praktykę artystyczną.
Formuła pracy
Warsztaty odbędą się w terminach:
Uwaga, zmienia się proponowana formuła pracy. Aktualna formuła projektu zakłada łącznie dwanaście 1,5-godzinnych jednostek warsztatowych w ciągu trzech dni, czyli trzy 6-godzinne dni pracy z godzinną przerwą.
Co oferujemy?
Kuratorka programu: Dana Chmielewska
Jak aplikować?
Zgłoszenia należy składać do 16 września do godziny 23:59 przez formularz internetowy dostępny pod linkiem: https://forms.gle/fVbaHnWFoRYaiZSy9.
Regulamin naboru dostępny jest pod linkiem: Regulamin.
Wyniki naboru ogłosimy 27 września br.
W razie pytań dotyczących naboru zapraszamy do kontaktu poprzez adres producentki@ikm.gda.pl.
Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki – Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Operatorem programu w Gdańsku w latach 2024-2025 jest Instytut Kultury Miejskiej.