Instytut Kultury Miejskiej, ul. D ługi Targ 39/40, Gdańsk

22 października 2017, 16:30 - 22 października 2017, 19:00

Na zakończenie festiwalu OPEN HOUSE GDAŃSK 22 października o godz. 16.30 Jacek Friedrich opowie w typowy dla siebie, porywający sposób, o gdańskich niuansach. Ilustracją jego opowieści staną się kadry z kultowego filmu „Do widzenia, do jutra”. 

Nieopodal Bramy Straganiarskiej, z rozciągającym się widokiem na nieodbudowane w pełni Długie Pobrzeże, Jacek poznaje tajemniczą Margeritte – tak rozpoczyna się chyba najbardziej gdański film w historii polskiej kinematografii. Do widzenia, do jutra, w reżyserii Janusza Morgensterna, to obraz, w którym poza odtwórcami głównych ról – Teresą Tuszyńską i Zbyszkiem Cybulskim – centralnym bohaterem jest sam Gdańsk.

Jacek Friedrich – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zainteresowania oscylują pomiędzy architekturą nowożytną (czego przejawem jest m. in. publikacja Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII wieku), jak i nowoczesną, czemu zawdzięczamy pomysł i realizację wystawy oraz katalogu Niechciane dziedzictwo. Było to pierwszym znaczącym zwróceniem uwagi na zjawisko gdańskiego modernizmu. Autor wydanej dwa lata temu książki Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945–1960. Obecnie Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.