Instytut Kultury Miejskiej,
Długi Targ 39/40,
Gdańsk, Polska

11 grudnia 2019, 18:00 - 11 grudnia 2019, 20:00

Konsumpcjonizm to bez wątpienia jedno z głównych zjawisk charakteryzujących XXI wiek. Od czasu rewolucji przemysłowych maszyna produkcji wszelkiego rodzaju dóbr zdaje się wciąż nabierać coraz większej prędkości. Codziennie jesteśmy zalewani produktami mającymi zaspokoić nawet najbardziej abstrakcyjne potrzeby. Czy naprawdę potrzebujemy tego wszystkiego, co według reklam jest nam niezbędne do życia? Na jakiej podstawie podejmujemy decyzje o kupnie produktów? Co dzieje się z niepotrzebnymi nam już rzeczami, ze zmarnowaną żywnością? Gdzie lądują tony niesprzedanych gadżetów, stale zastępowanych nowymi, ulepszonymi wersjami i jaki mają wpływ na środowisko? Czy materializm to jedyna droga?

W ramach cyklu Miasto 2050 porozmawiamy o tym z Martą Sapałą, autorką zbioru reportaży „Na marne” i dr. hab. Anną Zawadzką – kierownikiem Zakładu Psychologii Ekonomicznej i Psychologii Organizacji na Uniwersytecie Gdańskim. 24 stycznia o 18.00. Spotkanie poprowadzi Hania Łozowska.

Marta Sapała postanowiła zbadać temat marnowania żywności. Rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych, oddaje głos ludziom bez domu i tym, którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa.

„Na marne” to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji.

Marta Sapała – dziennikarka, autorka książek. Urodziła się na Kaszubach, od 1993 roku mieszka w Warszawie. Jej teksty i zdjęcia ukazywały się m.in. w miesięczniku o podróżach Voyage, Polityce i Zwierciadle. Jest autorką „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków”. W czerwcu 2019 r. ukazała się jej najnowsza książka „Na marne” – reportaż o żywnościowym marnotrawstwie w Polsce.

Anna Maria Zawadzka – profesor UG, doktor habilitowany. Kierownik Zakładu Psychologii Ekonomicznej i Psychologii Organizacji Uniwersytetu Gdańskiego. Bada wartości i cele w kulturze konsumpcji i ich związki z dobrostanem psychicznym, szczęściem i dobrymi relacjami z innymi. Zajmuje się także uwarunkowaniami indywidualnymi dobrostanu w organizacji. W ostatnich latach jej badania koncentrują się głównie na poszukiwaniu społecznych uwarunkowań materializmu młodzieży i dorosłych oraz antidotów na materializm i konsumpcjonizm młodzieży i dorosłych, czyli sposobów na dobre i mądre życie.

///

→ Miasto 2050

Cyklem „Miasto 2050” chcemy poszerzyć świadomość mieszkańców na temat tego, jak zmieniają się nasze miasta i ich otoczenie w procesie nieuchronnych zmian klimatycznych. Będziemy zachęcać do podejmowania oddolnych inicjatyw i działań, by na Ziemi żyło nam się mądrzej, świadomiej i lepiej. Spróbujemy wspólnie, małymi krokami​ rozpocząć ratowanie przyszłości naszej i naszych dzieci.

Cykl obejmował będzie wykłady z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami​, jak również spotkania z reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w szeroko rozumiane działania na rzecz świadomego życia. Poruszymy tematy wizji przyszłości, antropocenu i wymierania gatunków, dbania o naturę, zagospodarowania odpadów, świadomej konsumpcji czy odpowiedzialnej mody. Przez cały rok odbywać się będą pokazy cenionych filmów dokumentalnych promujących świadomość społeczną​, a także warsztaty ​wprowadzające nabytą wiedzę w codzienne życie. Wszystko to, by wymiernie działać na rzecz budowania lepszego świata. Cykl zakończymy w terenie akcją sadzenia drzew oraz Gdańskimi Dniami Sprzątania.

→ Koordynatorką cyklu jest Paulina Cichosz

Powiązane projekty