Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska
23 stycznia 2020, 18:00 - 23 stycznia 2020, 20:00

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na spotkanie autorskie z Panią Barbarą Banaś, które poprowadzi Kora Tea Kowalska. 23 stycznia 2020 o 18.00 w sieni IKM. Podczas spotkania będzie można kupić książkę i otrzymać autograf!

Pierwsze wydanie książki “Polski New Look” miało miejsce w 2011 i od dawna miłośnicy polskiej sztuki lat 50 i 60 musieli wręcz polować na pojedyncze egzemplarze na aukcjach internetowych. Na szczęście Wydawnictwo Marginesy postanowiło wznowić książkę. Premiera miała miejsce 6. grudnia 2019 roku.

To pozycja, którą każdy miłośnik designu i kolekcjoner ceramiki powinien mieć! Design przełomu dekad lat 50. i 60. XX wieku reklamowano często jako „new look”. Ten wpadający w ucho zwrot stał się hasłem wywoławczym debiutanckiej kolekcji Christiana Diora, do Polski zaś nowe trendy dotarły na krótko przed polityczną „odwilżą” 1956 roku. Niezwykłą rolę w propagowaniu „nowoczesności” i pojęcia „dobrego wzoru” odegrał założony przez Wandę Telakowską Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Ceramiczny design lat 50. i 60. w Polsce to jednak nie tylko projekty powstające w pracowniach Zakładu Ceramiki i Szkła IWP – to ciekawa i dotąd rzadko prezentowana oferta polskich wytwórni porcelany, porcelitu i fajansu.

W tej bogato ilustrowanej książce (ponad 200 kolorowych fotografii) znajdują się informacje o historycznych kontekstach rozwoju europejskiego i polskiego wzornictwa i animatorskiej roli IWP. Są też historie i dokonania poszczególnych ośrodków (fabryk w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Chodzieży, Ćmielowie, Pruszkowie, Tułowicach, Bogucicach, Włocławku, Mirostowicach), wytwórni prywatnych (Steatyt) i zakładów związanych z Cepelią (Kadyny, Bolesławiec, Włocławek, Łysa Góra). Książkę wzbogacają zapisy rozmów z projektantami, wykaz projektów rzeźby figuralnej i biogramy artystów.

Barbara Banaś – pasjonatka rzeczy pięknych i kruchych, badaczka i popularyzatorka historii polskiego wzornictwa okresu powojennego. Doktor historii sztuki (2006), kustosz dyplomowany w Dziale Ceramiki i Szkła Współczesnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, od 2014 roku Zastępca Dyrektora. Zajmuje się zagadnieniami polskiego rzemiosła artystycznego XX wieku i współczesnego designu. Kuratorka i współorganizatorka wielu wystaw poświęconych polskiemu wzornictwu. Autorka monografii: Krystyna Cybińska (2008), Zbigniew Horbowy (2009), Secesja wrocławska (2009), Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60. (2011, 2019), Ludwik Kiczura (2013), Wytwórnia Wyrobów Ceramicznych „Steatyt” (2014), W pogoni za kolorem. Szkło Jerzego Słuczan-Orkusza (2019). “

Instytut Kultury Miejskiej 2019