Instytut Kultury Miejskiej,
Długi Targ 39/40,
Gdańsk, Polska

11 grudnia 2019, 18:00 - 11 grudnia 2019, 20:00

Nasi drodzy! Niestety z powodów osobistych Marta Sapała nie da rady przybyć na wydarzenie, przenosimy je na przyszły miesiąc. Zamiast tego, zapraszamy na pokaz dokumentu „Yes Meni idą na rewolucję”!

Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Wyrzucamy to, co wydaje nam się niejadalne: sterty ziemniaczanych obierków, dziesiątki suchych kromek chleba, resztki jogurtu zalegające na dnie plastikowych kubeczków, obite jabłka, opakowania z przeterminowanym makaronem, którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe rośnie w tak szybkim tempie, jak straszą nas media? W ramach cyklu Miasto 2050 porozmawiamy o tym z Martą Sapałą, autorką zbioru reportaży „Na marne”. 11 grudnia o 18.00 spotkanie, poprowadzi Hania Łozowska.

Marta Sapała postanowiła zbadać temat marnowania żywności. Rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych, oddaje głos ludziom bez domu i tym, którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa. „Na marne” to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji.

Marta Sapała (1974) – dziennikarka, autorka książek. Urodziła się na Kaszubach, od 1993 roku mieszka w Warszawie. Jej teksty i zdjęcia ukazywały się m.in. w miesięczniku o podróżach Voyage, Polityce i Zwierciadle. Jest autorką „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków”. W czerwcu 2019 r. ukazała się jej najnowsza książka „Na marne” – reportaż o żywnościowym marnotrawstwie w Polsce.

///

→ Miasto 2050

Cyklem „Miasto 2050” chcemy poszerzyć świadomość mieszkańców na temat tego, jak zmieniają się nasze miasta i ich otoczenie w procesie nieuchronnych zmian klimatycznych. Będziemy zachęcać do podejmowania oddolnych inicjatyw i działań, by na Ziemi żyło nam się mądrzej, świadomiej i lepiej. Spróbujemy wspólnie, małymi krokami​ rozpocząć ratowanie przyszłości naszej i naszych dzieci.

Cykl obejmował będzie wykłady z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami​, jak również spotkania z reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w szeroko rozumiane działania na rzecz świadomego życia. Poruszymy tematy wizji przyszłości, antropocenu i wymierania gatunków, dbania o naturę, zagospodarowania odpadów, świadomej konsumpcji czy odpowiedzialnej mody. Przez cały rok odbywać się będą pokazy cenionych filmów dokumentalnych promujących świadomość społeczną​, a także warsztaty ​wprowadzające nabytą wiedzę w codzienne życie. Wszystko to, by wymiernie działać na rzecz budowania lepszego świata. Cykl zakończymy w terenie akcją sadzenia drzew oraz Gdańskimi Dniami Sprzątania.

→ Koordynatorką cyklu jest Paulina Cichosz.

Powiązane projekty