Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki. 23 lutego zapraszamy na kolejny wykład z cyklu “Nec temere, nec timide…cum humor” Poprowadzi go Ewa Czerwińska!

,,NEC TEMERE, NEC TIMIDE to oficjalna dewiza Gdańska. Jej tłumaczenie brzmi: Ani tchórzliwie, ani zuchwale.
Widnieje ona na złotej wstędze, u podstawy herbu Gdańska, podtrzymywanego przez dwa lwy. Ja pozwoliłam sobie na dodanie do tej sentencji jeszcze jednego członu: NEC TEMERE, NEC TIMIDE…CUM HUMOR czyli ANI TCHÓRZLIWIE, ANI ZUCHWALE… Z HUMOREM.

Odbędziemy zatem wirtualny spacer po Gdańsku, po miejscach oczywistych i bardzo dobrze znanych jego miłośnikom. Jednak zwrócę Państwa uwagę na ciekawostki, nie zawsze oczywiste, lecz związane z historią, sentencjami łacińskimi i humorem.   Gdańskim humorem, który czasem był bardzo specyficzny. Dzieje naszego miasta nie zawsze były łatwe i proste. Przeżywało ono różne zawirowania dziejowe, ale jego mieszkańcy, kochający swoją małą ojczyznę, zawsze potrafili znaleźć powód do uśmiechu, choć czasami, niestety przez łzy. Nie obiecuję więc, że w mojej opowieści będzie tylko zabawnie. Serdecznie zapraszam- zaprasza prelegentka, Ewa Czerwińska.

Daty następnych wykładów:

  • 30 marca, Jagoda Załęska-Kaczko, Polowanie na głupca – prima aprilis w międzywojennym Gdańsku, Historyczka Sztuki
  • 27 kwietnia, Ewa Jaroszyńska, Żart i krotochwila w życiu codziennym Gdańszczan, Ewa-Tours
  • 25 maja, dr Katarzyna Darecka, Okno- historia, funkcje, znaczenia, symbole…, Muzeum Gdańska
  • 29 czerwca, dr Anna Walczak, Jakie Miasto, taka Biblioteka, PAN Biblioteka Gdańska
  • 28 września, dr Magdalena Mielnik, Z przymrużeniem oka. Motywy komiczne w sztuce nowożytnego Gdańska, Muzeum Narodowe
  • 26 października, dr Elżbieta Wróblewska, Tajemnice bałtyckich wraków, Narodowe Muzeum Morskie
  • 30 listopada, Alicja Andrzejewska-Zając, Romantyczna wizja Gdańska Johanna Carla Schultza, Muzeum Narodowe
  • 14 grudnia, Grażyna Pilarczyk, Navigare necesse est w XIX-wiecznym Gdańsku. O gdańskiej szkole morskiej i o tym, co łączy Johna Harrisona z Yorkshire z Nowym Portem, Europejskie Centrum Solidarności
Instytut Kultury Miejskiej 2019