Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

12 grudnia 2018, 18:00 - 12 grudnia 2018, 20:00

12 grudnia o 18.00 zapraszamy na drugi wykład cyklu Miasta, Mity, Mistyfikacje. Tym razem porozmawiamy o Aleksandrii – metropolii Morza Śródziemnego. Spotkanie poprowadzi dr Łukasz Mikołaj Sadowski z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Aleksandria została założona w IV w. p.n.e. Była jedną z największych i najważniejszych metropolii starożytności. Miastem, które jeszcze w średniowieczu funkcjonowało jako ważny port, po to by w czasach nowożytnych ulec pauperyzacji i degradacji. W połowie XIX wieku Aleksandria odżyła jako nowoczesne miasto, rozbudowywane na polecenie władców Egiptu przez Europejczyków. Powstało ono na miejscu starożytnych reliktów, w znacznej mierze je zacierając i przykrywając.

Do wybuchu II wojny światowej szczególnie silne były tu wpływy włoskie, choć zarazem Aleksandria miała wybitnie kosmopolityczny charakter. W pejzażu architektonicznym dominowały wzorce włoskie, co nadawało miastu wygląd dużo bardziej „zachodni” niż wskazywała by na to geografia. Obok tradycyjnej, historyzującej lub eklektycznej zabudowy powstawały tu nowoczesne, modernistyczne budynki. II wojna światowa, a potem rewolucja Nassera zmieniły całkowicie charakter Aleksandrii.

Obecnie miasto jest najważniejszym portem Egiptu, w którym zabytkowa zabudowa przeplata się z nowoczesnością i obszarami biedy.

Miasta, mity, mistyfikacje. Cykl wykładów 2018/2019
Kurator cyklu: Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.
Wykłady odbywają się w środy w godz. 18.00 – 19.30.
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, Długi Targ 39/40

12 grudnia, godz. 18.00, Aleksandria – metropolia Morza Śródziemnego, dr Łukasz Mikołaj Sadowski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
9 stycznia, godz. 18.00, Piza – nie tylko „torre pendente”, dr Jacek Bielak Uniwersytet Gdański
27 lutego, godz. 18.00, Białe słonie smart city? Scenariusze przyszłości przestrzeni miejskiej, Krzysztof Gubański, Uniwersytet Warszawski
6 marca, godz. 18.00, Białe Miasta. Tel Awiw i Gdynia, dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska, Politechnika Gdańska, Weronika Szerle, Muzeum Miasta Gdyni
10 kwietnia, godz. 18.00, Klucze do Lejdy, Pavko Krajka
29 maja, godz. 18.00, Nagasaki – japońskie „okno na świat”, dr Łukasz Mikołaj Sadowski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

 

Powiązane projekty