Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

21 grudnia 2016 | 19.00 | Wstęp wolny

– Obok Amsterdamu materialnego istnieje drugi – mityczny. Amsterdam Rembrandta, Spinozy, Kompanii Wschodnioindyjskiej, Anny Frank. A także Amsterdam czerwonych latarni i portu z pieśni Brela – mówi Jacek Friedrich, który 21 grudnia o godz. 19.00 poprowadzi w Instytucie Kultury Miejskiej wykład w ramach cyklu „Miasta, mity, mistyfikacje”. Wstęp wolny.

Miasta, mity, mistyfikacje to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca; miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię. Podczas najbliższego spotkania dr Jacek Friedrich opowie o Amsterdamie. W grudniu dr Łukasz Sadowski przybliży uczestnikom wietnamski Sajgon.

– Amsterdam kojarzymy na ogół z wysokimi kamienicami odbijającymi się w malowniczych kanałach. To oczywiście prawda o tym mieście i jego architekturze, jednak nie cała. Już w XIX wieku podjęto próby zmodernizowania Amsterdamu, a w wieku XX miasto stało się powszechnie podziwianym wzorcem konsekwentnego planowania przestrzennego i troski o wysoką jakość architektury – mówi Jacek Friedrich.

Miasta, mity, mistyfkacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskich
21.12 godz. 19.00, Amsterdam, dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański, Muzeum Miasta Gdyni)
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny!

Harmonogram wykładów
18.01, godz. 19.00, Helsinki, dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański, Muzeum Miasta Gdyni)

22.02, godz. 19.00, Paryż miasto sztuki: mit, zwycięstwo i upadek. Perspektywa Józefa
Czapskiego, dr Zbigniew Mańkowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

29.03, godz. 19.00, Petersburg i powstanie nowoczesności. Od Dostojewskiego do Brodskiego, dr Zbigniew Mańkowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

19.04, godz. 19.00, Mokre miasto Hamburg, dr Monika Zawadzka (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

31.05, godz. 19.00, Przeminęło z wiatrem? O architekturze miast południa USA. Nowy Orlean, Natchez, Atlanta, Miami, dr Łukasz Mikołaj Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)

Powiązane projekty