Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk

1 października 2018, 00:00 - 1 października 2018, 20:00

Książka jest dokładnie tym, co zapowiada jej tytuł – zakrojoną na 476 stron i 150 zdjęć, szeroką panoramą architektury PRL – od powojennej odbudowy, przez socrealizm i modernizm, aż do postmodernizmu. Na okładce widać gdański falowiec, lecz Anna Cymer przedstawia nie tylko osiedla, ale i rekonstruowane zabytki, socrealistyczne „pałace dla ludu”, tysiąclatki czy postmodernistyczne kościoły. Promocja książki w Gdańsku odbędzie się 1 października o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Z autorką porozmawia Grzegorz Piątek z Centrum Architektury.

– Pisałam książkę z nadzieją, że pomoże w lepszym zrozumieniu epoki i – w optymistycznym wariancie – przyda się przy kolejnych debatach nad tym, czy kolejne budowle z tamtych czasów zachowywać czy burzyć. A jeśli tak, to dlaczego – mówi autorka. – A może chodziło o coś jeszcze innego? Wychowałam się na Osiedlu Prototypów na warszawskim Służewcu Przemysłowym, wśród bloków, z których każdy wzniesiono w innej, eksperymentalnej technologii prefabrykacji. Może po prostu już w dzieciństwie koncepcje architektoniczne drugiej połowy XX wieku weszły mi w krew i nie jestem już w stanie się od nich uwolnić? – dodaje Anna Cymer.

Anna Cymer, historyczka sztuki i architektury, zajmująca się głównie architekturą nowoczesną i najnowszą; stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; autorka książki „Architektura w Polsce 1945 – 1989” wydanej wspólnie przez Centrum Architektury i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

Architektura w Polsce 1945 – 1989. Spotkanie z Anną Cymer, prowadzenie: Grzegorz Piątek
Data: 1 października, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

Wstęp wolny