Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

25 września 2018, 18:00 - 25 września 2018, 20:00

Gościem wrześniowej Akademii Gdańska będzie Mieczysław Abramowicz: pisarz, historyk, aktor-lalkarz, reżyser teatru lalek, badacz dziejów gdańskich Żydów i teatru żydowskiego w Gdańsku, autor wielu publikacji na ten temat. Wykład Gdańscy Żydzi – pamięć nieistniejącego świata odbędzie się 25 września o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, wstęp wolny. 

– W ramach wykładu postaram się opowiedzieć o trwającej kilkaset lat bogatej obecności Żydów w życiu Gdańska, o ich wkładzie w budowanie wielkości i potęgi wolnego, hanzeatyckiego miasta Gdańska, o ich życiu codziennym, o tym, co w Gdańsku zbudowali i o ogromnej wyrwie we wspólnej pamięci, która powstała po ich wygnaniu z miasta i wyrugowaniu, wymazaniu wszelkich po nich śladach w pejzażu miasta – zapowiada Mieczysław Abramowicz

Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma.

Mieczysław Abramowicz – pisarz, historyk, aktor-lalkarz, reżyser teatru lalek, rzecznik prasowy Gdańskiej Gminy Żydowskiej, komentator Radia Gdańsk. W latach 1997–2002 kustosz Muzeum Opowieści w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, później archiwista Teatru Wybrzeże, obecnie pracownik Działu Teatralnego Muzeum Narodowego w Gdańsku. Badacz dziejów gdańskich Żydów i teatru żydowskiego w Gdańsku; autor wielu publikacji na ten temat (publikowanych m.in. w Niemczech i w Izraelu), uczestnik kilku konferencji naukowych poświęconych dziejom teatru żydowskiego w Polsce. Autor zbiorów opowiadań „Każdy przyniósł, co miał najlepszego” (2005, nominowanej w 2006 do nagród literackich Nike, Angelus, Gdynia) oraz „Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć” (2013). W 1998 roku laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (wspólnie z Grzegorzem Fortuną za kwartalnik „Był sobie Gdańsk”), w latach 2004 i 2005 Pomorskiej Nagrody Artystycznej, w 2006 Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”.

Akademia Gdańska | Mieczysław Abramowicz: Gdańscy Żydzi – pamięć nieistniejącego świata
Data: 25 września, godz. 18.00,
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Powiązane projekty