Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

13 lutego 2019, 11:00 - 13 lutego 2019, 15:00

Rodzice krzywo patrzą i mruczą: „a Ty znowu przed komputerem..”, „Książkę byś poczytał”, „Wyszła na dwór”… pokaż im, że komputer to sieć, to komunikacja, to możliwości wymieniania się i dzielenia, to społeczność i zaproś ich do niej. Stwórz cyfrowy album rodzinnych zdjęć za pomocą smartfona! W trakcie ferii, 13 lutego od 11.00 do 15.00, gorąco zapraszamy na warsztaty międzypokoleniowe! Obowiązują zapisy: https://archiwumrodzinne.evenea.pl/

Porządkowanie, skanowanie i archiwizowanie prywatnych zdjęć może dać wiele satysfakcji zarówno dorosłym jak i młodzieży. Dziś jest to coraz łatwiejsze dzięki możliwościom naszych smartfonów i aplikacjom fotografowania, obróbki zdjęć i dyskom wirtualnym. Niestety nie zawsze wiemy, od których aplikacji zacząć, które z setek funkcji zaoszczędzą nam czas podczas obróbki i który dysk najlepiej spełni nasze oczekiwania (np. ustawień prywatności albo darmowej pojemności). Podczas warsztatu zajmiemy się właśnie tym.

Na początek proponujemy coś łatwego i przyjemnego dla obu stron. #winwin. Zabierz ze sobą smartfona, kilka starych zdjęć, pocztówek lub albumów, które chcesz zeskanować i zarchiwizować cyfrowo lub udostępnić rodzinie i znajomym. Na miejscu dowiesz się:
– jak edytować i skanować zdjęcia w darmowych aplikacjach?
– jak zrobić archiwum w dysku wirtualnym (i czym różnią się od siebie różne serwisy?)
– jak dbać o ustawienia prywatności w aplikacjach mobilnych i dyskach wirtualnych (co warto wiedzieć o ich działaniu, bezpieczeństwie)?

TY – młody człowieku – zyskasz status eksperta od technologii i mediów oraz obalisz stereotypy i mity
TY – rodzicu/opiekunie – zyskasz status eksperta i skarbnicy wiedzy o rodzinnych faktach, sekretach i anegdotach.
RAZEM – wymienicie się swoimi umiejętnościami i wspólnie przygotujecie Domowe Archiwum Rodzinne – online ucząc się od siebie i będąc dla siebie wzajemnie źródłem wiedzy, ale też wejdziecie w rolę ucznia – RAZEM. Dowiecie się o zasadach bezpiecznego publikowania w internecie i nauczycie się tworzyć bezpieczne bazy danych.
MY – pokażemy wam jak za pomocą dostępnych bezpłatnych narzędzi bezpiecznie przenieść wasze kolekcje zdjęć i dokumentów do sieci, tak żeby dostęp do nich miały tylko powołane osoby – czyli przede wszystkim #bezpieczeństwowsieci

Kogo zapraszamy:
Zespoły minimum 2 osobowe, w których minimum dwie osoby będą reprezentować dwa różne pokolenia tzn. np mama – syn, dziadek – wnuczka, babcia – wnuk itd itp. (UWAGA 1 bilet to udział 1 zespołu od 2 do max 3 os.) Przy czym najmłodsza osoba w zespole nie powinna mieć mniej niż 12 lat.

Fajnie? Fajnie! Zacznij od zapisania się lub swojego dziecka/rodzica/babci/dziadka/wnuczka/wnuczki na warsztaty! Spotkajmy się w IKMie! Będziemy czekać z kawą, herbatą i drożdżówkami.

Kamil Śliwowski – trener i animator edukacji medialnej, specjalizuje się w wykorzystaniu nowych technologii w edukacji, zwłaszcza w kontekście prawa autorskiego oraz ochrony prywatności. Na co dzień współpracuje z fundacją Katalyst Education, Koalicją Otwartej Edukacji, Fundacją Panoptykon i Creative Commons Polska. Autor gry edukacyjnej o prywatności w sieci „Trzęsienie danych”, bloguje o nowych technologiach i otwartych zasobach w edukacji na www.otwartezasoby.pl

Powiązane projekty