Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

13 grudnia 2017, 18:00 - 13 grudnia 2017, 20:00

 

Artystka, buntowniczka, gwiazda rocka. Patti Smith to kolejna postać, o której porozmawiamy podczas cyklu ArtBiografie 13 grudnia o godz. 18.00 w IKM. Zapraszamy na film „Patti Smith: Sen życia” i dyskusję z udziałem Anny Gacek i Piotra Metza.

Życie to przygoda naszego własnego projektu, nawiedzana seriami szczęśliwych i nieszczęśliwych wypadków – deklamuje Patti Smith.

Film Stevena Sebringa jest refleksją na temat jednych i drugich. Po kilkunastu latach spędzonych na prowincji i długiej żałobie po mężu 60-letnia Smith powraca na scenę. Fotograf mody Steven Sebring zaczął realizować jej filmową biografię 11 lat temu. Nic dziwnego, że projekt stał się dla obojga ważnym elementem biografii i obrósł legendą (podobno wspólnie ze Smith żartował, że prace ustaną wraz ze śmiercią jednego z nich). Znana jako trudna i nieprzystępna, Smith okazuje się wspaniałą i dowcipną kompanką.

Anna Gacek – dziennikarka Trójka – Program 3 Polskiego Radia. Współpracuje lub współpracowała z czasopismami muzycznymi „Machina”, „Teraz Rock”, z nieistniejącym już, poświęconym modzie magazynem „A4”, magazynem „Zwierciadło”, z tygodnikiem „Przekrój”, z popkulturowym magazynem „K MAG”, lajfstajlowym „Vice” oraz z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Piotr Metz – dziennikarz, dyrektor muzyczny Trójka – Program 3 Polskiego Radia. Prowadził wiele audycji o charakterze muzycznym, np. „Moje miasto nocą”, „Rock&Roll historia powszechna”, „W studiu i na scenie”, „Akademia muzyczna Trójki”, „Zjednoczone Królestwo”. W soboty o 19.00 prowadzi „Listę osobistą”. Jest jednym z założycieli radia RMF FM, które powstało w 1990 roku. Pracował także w spółce Eurozet, radiu Eska oraz polskiej MTV. Był redaktorem naczelnym magazynu „Machina”. W 2007 roku został nagrodzony Złotem Mikrofonem Polskiego Radia „za osobowość radiową i nowe formy popularyzacji muzyki rozrywkowej”.

 


ArtBiografie to cykl filmów dokumentalnych, który potrwa do czerwca 2018 roku. Jest poświęconych artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Artystom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość.

O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Docs Against Gravity Trójmiasto

Powiązane projekty