Zakład Kulturalny, al. Rzeczypospolitej 8

30 listopada 2023, 14:30 - 30 listopada 2023, 16:00

30 listopada (czwartek 14:30-16:00)

Katarzyna Ustowska-Gmerek: „Unoszę się: projekt artystyczny dla osób z afazją”

 

Bilety:  [kliknij tutaj] 20 zł (liczba miejsc ograniczona)

 

Opis warsztatu:

„Unoszę się” to działanie artystyczne dla osób z afazją. Afazja jest zaburzeniem mowy będącym następstwem udaru mózgu, nowotworu czy wypadku komunikacyjnego. Celem projektu jest wykorzystanie tańca i potencjału ciała jako narzędzi do odbudowy połączeń i sposobów porozumienia. Projekt zaprasza uczestników do doświadczania radości i korzyści płynących z tańca poprzez metody twórcze, wspierające poruszanie się w życiu codziennym. Centralnym punktem jest ciało, które staje się ośrodkiem wszechstronnego doświadczenia, angażując nie tylko aspekty fizyczne, ale także emocjonalne, mentalne i duchowe.

Inspiracją dla projektu jest z jednej strony praca Anny Halprin „Life/Art Process”, która koncentruje się na połączeniu życia codziennego ze sztuką, z drugiej zaś Montessori Dance Guide łączący filozofię Montessori z tańcem. Projekt umożliwia samopoznanie i rozwój poprzez odkrywanie ruchu i tańca jako środków osobistego wyrazu.

 

Dla kogo?

Zapraszamy dorosłe osoby cierpiące na afazję oraz ich bliskich. Liczba osób: do 20.

 

O prowadzącej:

 

Katarzyna Ustowska – tancerka, pedagożka, choreografka. Autorka Montessori Dance Guide, projektu łączącego podejście pedagogiczne Montessori ze sztuką tańca. Absolwentka studiów w dziedzinie edukacji tańca: Master in Contemporary Dance Education, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz Northern School of Contemporary Dance w Leeds (tytuł Bachelor in Performing Arts). Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Gdańsku. Zajmuje się tańcem i edukacją w nurcie Montessori, pracując z dziećmi, nauczycielami i osobami cierpiącymi na afazję. Pracuje z Sopocką Szkołą Montessori, Fundacją Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Komunikacji „Między Słowami” i Aphasia Recovery Connection (USA). Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw i h.art company oraz współtworzy grupę niezależnych twórców Durski/Kania/Kamińska/Stanek/Ustowska. Bierze udział w projektach tanecznych, teatralnych i filmowych.

 

www.dancemontessori.com

 

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej