Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

11 października 2018, 18:00 - 11 października 2018, 20:00

„Coaching” Nietzschego. Szkoła życia „dla wszystkich i dla nikogo”. Wykład multimedialny połączony z dyskusją. 11 października, godz. 18.00. Wstęp wolny.

Niemiecki pisarz, filozof i filolog, Fryderyk Nietzsche zyskuje współcześnie dużą popularność, nie tylko w środowiskach akademickich, ale również wśród osób niezwiązanych na co dzień z filozofią. Co właściwie do zaoferowania współczesnemu człowiekowi ma ten myśliciel i jego filozofia życia, kojarzona głównie z ideami „śmierci Boga”, „nadczłowieka” oraz „woli mocy”?

To pytanie zostanie postawione w kontekście tak popularnych dziś zjawisk coachingu, mentoringu, psychoterapii czy też treningu personalnego, nastawionych na ciągłe rozwijanie ludzkiej osobowości. Czy Nietzschego można uznać ze swego rodzaju filozoficznego coacha a jeśli tak, to jakie praktyczne życiowe mądrości ma nam do przekazania dziś? A może to współcześni spece od rozwoju osobistego w jakiś sposób czerpią z nauk autora To rzekł Zaratustra?

Spotkanie poprowadzi Robert Dolewski, prezes fundacji Ogród Filozofii. Doktorant filozofii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Pracownik dydaktyczny na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Hobbystycznie od wielu lat udziela się również na Trójmiejskiej scenie rapowej.

Wykład jest częścią nowego cyklu Filozofia w IKM.

 

Powiązane projekty