Gdańsk, Dolne Miasto

20 maja 2017, 18:00 - 21 maja 2017, 00:00

20 i 21 maja przestrzeń Dolnego Miasta gościć będzie prezentacje interdyscyplinarnych projektów artystycznych, instalacje, przegląd filmów krótkometrażowych i szereg performansów. Projekty powstały w ramach międzynarodowego projektu artystyczno-badawczego Corners skupiającego artystów i badaczy z dziesięciu europejskich krajów.

Przed prezentacją artyści przez dwa tygodnie pracują z wybranymi grupami mieszkańców, poznając lokalną specyfikę i decydując o ostatecznym kształcie projektów, aby ich forma i znaczenie płynnie wchodziły w dialog z realiami dzielnicy.

Platforma artystyczna Corners

Corners to międzynarodowy projekt artystyczny działający jako platforma dla spotkania, rozwoju i współpracy europejskich twórców, badaczy oraz publiczności. Do udziału w trwającym od 2010 roku projekcie zaproszeni zostali artyści tworzący prace typu site-specific, zainteresowani sposobem w jaki lokalna specyfika i unikalność przekłada się na wartości uniwersalne.

Istotnym założeniem projektu było także zbadanie na ile możliwe jest dotarcie i zbudowanie relacji z publicznością: zarówno lokalną jak i europejską.

W ramach Corners odbyło się szereg podróży studyjnych (2011-2014) – uczestniczący w nich artyści i badacze z Chorwacji, kraju Basków, Irlandii Północnej, Kosowa, Polski, Serbii, Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch poznawali oddalone zakątki Europy i współtworzyli prace artystyczne, które od 2014 r. prezentowane są w kilkunastu europejskich miastach. Teraz zagoszczą również w Gdańsku.

Zaproponowane działania artystyczne angażują lokalne społeczności, twórcy pracują w konkretnym miejscu, kontekście, z mieszkańcami dzielnicy, w której realizowane są projekty. Z jednej strony stanowi to o unikatowości każdego z wydarzeń, z drugiej zaś – dzięki wykorzystywaniu pewnych elementów narracji z każdego z miejsc prezentacji – Corners pozwala dostrzec pewne ogólne dla nas wszystkich zasady funkcjonowania, odczuwania, rozumienia.

Polscy artyści zaangażowani w Corners: (obecnie) Lucyna Kolendo, Elvin Flamingo, Maciej Salamon, (2011-2014) Jacek Dominiczak, Katarzyna Pastuszak, Katarzyna Krakowiak, Leszek Bzdyl.

Instytut Kultury Miejskiej od 2011 roku jest jedną z instytucji partnerskich, które wspólnie tworzą i rozwijają projekt Corners dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej. Dzięki współpracy jedenastu instytucji kultury i organizacji pozarządowych artyści z Chorwacji, kraju Basków, Irlandii Północnej, Kosowa, Polski, Serbii, Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch stworzyli wyjątkowe, międzykulturowe projekty.

Instytucje partnerskie: Intercult (Szwecja), Instytut Kultury Miejskiej (Polska), Exodos (Słowenia), Pogon (Chorwacja), Umeå 2014 (Szwecja) i Drugo More (Chorwacja), Donostia / San Sebastian 2016 – European Capital of Culture (Hiszpania), Arts Council of Northern Ireland (Irlandia Północna), ISIS Arts (Wielka Brytania), REX (Serbia), DokuFest (Kosowo) i Teatro Pubblico Pugliese (Włochy).

Projekty, które zobaczymy w Gdańsku:

„Birdhouse Gallery”, aut. Nedyalko Delchev, Maciej Salamon, Nils Personne

„Oh My Home – Lost & Found”, aut. Ixone Ormaetxe, Saadia Hussain, Lalya Gaye

„Flashes”, filmy krótkometrażowe wybrane przez kuratora DokuFest w Kosowie Vetona Nurkollari’ego

„Hide or Reveal”, aut. Una Bauer, Helena Wikström

„Put Yourself in My Place”, aut. Milijana Babić, Ida Hansson

„Voiceover”, aut. Bojan Mucko, Julie Mayers, Lucyna Kolendo,

„Safari Here”, aut. Isabella Mongelly, Milos Tomić, Maria Anastassiou

„Windows”, aut. Asier Zabaleta, Michael Hannah

„Briding The Silence”, aut. Beatriz Churruca, Deirdre Cartmill, Hrvolsava Brkusić

„In Between”, aut. Elvin Flamingo, Helena Wikström, Davor Sanvincenti, Juan Aizpitarte, Siniša Labrović

Info: www.cornersofeurope.org, www.facebook.com/cornersofeurope

Zapisy audio i wideo wybranych projektów dostępne są na platformie Corners Live: www.cornerslive.org.

Projekt dofinansowywany jest z programu Komisji Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Powiązane projekty