Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk

17 października 2017, 19:00 - 17 października 2017, 21:00

Z okazji Dnia Tłumacza zapraszamy na nietypowe wydarzenie. Jim Intime to słuchowisko na motywach klasycznej pozycji z kanonu prozy światowej, jaką stanowi Lord Jim Josepha Conrada. Wybór autora jest nieprzypadkowy – 2017 rok jest w Polsce Rokiem Josepha Conrada. Spotykamy się 17 października o godzinie 19.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej.

W ciemności odbywa się intymna spowiedź człowieka, którego pogrążyła trauma katastrofy. W tę długą podzwrotnikową noc zasiadamy wygodnie w fotelach albo kładziemy się na materacach udających hamaki, dochodzą do nas zapachy i dźwięki tropików, wieje od oceanu lekki wiatr. Słuchamy bardzo osobistej opowieści, wypowiadanej czasem szeptem, a czasem krzykiem, dramatycznej, bolesnej. Pojawiają się majaki niechlubnej sytuacji, gdy statek miał zatonąć. Jest noc i Jim, i jego historia, i my – opowiada Marcin Czerwiński, reżyser wydarzenia.

Czytanie w ciemnościach to cykl słuchowisk, intermedialnych spektakli odbywających się w mroku lub w całkowitych ciemnościach, a więc działających na inne zmysły niż wzrok. Ideą przewodnią cyklu jest zaprezentowanie literatury w atrakcyjny, odmienny sposób. Podstawą każdego ze słuchowisk jest tekst literacki, opracowany przez reżysera. Słowom czytanym na żywo przez aktorów lub lektorów towarzyszy muzyka, a widz ogląda-słucha przedstawienia w zupełnej ciemności. Czytanie w ciemnościach przygotowało Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Rita Baum”, które istnieje od marca 2006 roku.


Jim Intime. Na podstawie powieści Josepha Conrada Lord Jim.

Adaptacja i reżyseria: Marcin Czerwiński/czervo01.

Muzyka/dźwięki: Mateusz Stuczyński.

Głosy: Arkadiusz Cyran, Kamil Gałuszka.

Czas trwania spektaklu: 45 min.

Wstęp wolny.