Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

26 października 2016 | 16.00

prawodo-przestrzenimiejskiej-6

Młodzi też chcą rozmawiać o przestrzeni miejskiej. 26 października o godz. 16.00 – 17.30 organizują w Instytucie Kultury Miejskiej debatę, w której licealiści będą dyskutować z doświadczonymi działaczami społecznymi i artystami: Lidią Makowską, Ewą Lieder, Andrzejem Skibą, Janem Mencwelem i Dorotą Nieznalską. Inicjatorami spotkania są stażyści w IKM: Filip Górski i Kinga Górska. Wstęp wolny, zapraszamy szczególnie licealistów i studentów. Prowadzenie: Aleksandra Kozłowska i Filip Górski.

Pragniemy zainteresować naszych rówieśników postawą aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnym i kształtowaniu wspólnej przestrzeni miejskiej. Rozważymy to zagadnienie w aspektach związanych ze sztuką w przestrzeni publicznej, trafnością estetyki współistnienia nowoczesnej architektury przeplecionej z zabytkową, funkcjonowaniem rad dzielnic oraz skutecznością własnych inicjatyw – zapowiadają Filip Górski z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku i Kinga Górska z XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, pomysłodawcy debaty młodych.

W rozmowie planują skupić się na sztuce w przestrzeni publicznej, o sztuce w kontekście jej neutralności, zaangażowania i kontrowersyjności, a także o różnicach między funkcjonalnością a stawianiem na walory estetyczne. Dyskusja ma dotyczyć również działań rad dzielnic, zaangażowania społecznego obywateli z różnych grup wiekowych, funkcji śródmieścia i przestrzeni handlowej.

Mamy nadzieję, że wnioski z debaty będą przydatnymi wskazówkami w kształtowaniu polityki miasta w kontekście przestrzeni publicznej, a także staną się podstawą do działań w kierunku dalszego edukowania młodzieży o istotności jej aktywności obywatelskiej – podsumowują Filip i Kinga.


Debata Młodych w IKM. Prawo do miejskiej przestrzeni

Data: 26 października, godz. 16.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej 39/40, 80 – 830 Gdańsk

Prowadzenie: Aleksandra Kozłowska (Gazeta Wyborcza) i Filip Górski (wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska)

Paneliści: Lidia Makowska (radna dzielnicy Wrzeszcz Górny), Ewa Lieder(posłanka Nowoczesnej), Andrzej Skiba (prezes zarządu Instytutu Debaty Publicznej), Jan Mencwel (członek zarządu Miasto Jest Nasze) i Dorota Nieznalska.