Zapraszamy na cykl spotkań o sprawach, które chcemy, aby wyszły ze sfery tabu: DDA, śmierć bliskich, trudy rodzicielstwa, seks Nasze spotkania będą miały formę rozmowy między prowadzącymi a gośćmi i gościniami z zachowaniem przestrzeni na aktywny udział osób w nich uczestniczących.
Inauguracyjne spotkanie cyklu poświęcone będzie tematowi opisywania doświadczenia wychowywania się w rodzinie określanej jako „dysfunkcyjna”. Gościniami będą: Agnieszka Jucewicz i Aleksandra Zbroja, a spotkanie poprowadzą : Magdalena Kicińska oraz Paweł Seroka.
| | . . |
W ostatnich latach pojawia się coraz więcej tekstów kultury – książek (non fiction i fiction), spektakli, filmów, podcastów – poświęconych tematowi zmierzenia się z takim dziedzictwem. Chcemy się temu trendowi przyjrzeć i porozmawiać m.in. o tym:
– Czy ukazujące się teksty to forma nagłaśniania i stopniowego rozliczania się z „alkoholową” kulturą w jakiej się urodzi_liśmy/łyśmy i w jakiej żyjemy?
– Czy jest to kolejny element triumfu kultury terapeutycznej i nowej poprawności politycznej?
– Czy pisanie o swoich doświadczeniach to forma łamania tabu oraz lojalności wobec systemu rodzinnego? Jak autor_ki/rzy mierzy_ły/li się z tym problemem?
ᴀʟᴇᴋsᴀɴᴅʀᴀ ᴢʙʀᴏᴊᴀ – ur. redaktorka, autorka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Stypendystka „Taiwan Enrichment Scholarship”. Autorka m.in.: „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”, „A co wyście myślały. Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”, a także „Nie uciekaj”, historii Eurydyki w książce „Ziarno Granatu. Mitologia według kobiet”. Uczestniczka programu Rezydencje Literackie w Gdańsku w 2023 r.
ᴀɢɴɪᴇsᴢᴋᴀ ᴊᴜᴄᴇᴡɪᴄᴢ – dziennikarka, redaktorka oraz pisarka. Do 2014 roku redaktorka naczelna “Wysokich Obcasów”. W 2019 roku nominowana do Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za wywiad „Jaka piękna katastrofa”, który ukazał się na łamach „Wysokich Obcasów Extra”. Dotyczył on kryzysu wieku średniego u mężczyzn i kobiet. Współautorka książek „Żyj wystarczająco dobrze” oraz „Kochaj wystarczająco dobrze” (wraz z Grzegorzem Sroczyńskim), „Niepewność. Rozmowy o strachu i o nadziei” (z Tomaszem Kwaśniewskim) oraz „Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików” (z Magdaleną Kicińską)
ᴍᴀɢᴅᴀʟᴇɴᴀ ᴋɪᴄɪɴ́sᴋᴀ – dziennikarka i poetka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu, gdzie wykłada. Redaktorka naczelna “Pisma. Magazynu Opinii”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii „wywiad”. Autorka książek, m.in. “Pani Stefa” i tomu poezji “Środki transportu”. Laureatka nagród, m.in. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium S. Barańczaka. Urodziła się i wychowywała w Lublinie, mieszka w Warszawie (a czasem w Sopocie).
ᴘᴀᴡᴇᴌ sᴇʀᴏᴋᴀ – jest ojcem, mężem, przyjacielem i psychoterapeutą. Przez lata jako specjalista psychoterapii uzależnień pracował z osobami borykajacymi się z chorobą alkoholową oraz ich rodzinami. Aktualnie prowadzi gabinet psychoterapeutyczny i współprowadzi grupę terapeutyczną. W swojej praktyce łączy podejście humanistyczno-doświadczeniowe z elementami terapii ISTDP. Pisze doktorat na temat procesu uczenia się obecnego w doświadczeniu terapii dorosłych dzieci alkoholików. Głównym obiektem jego zainteresowań naukowych jest wpływ kultury terapeutycznej na tożsamość człowieka oraz zmiany i „kryzys” męskości.