Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk

12 maja 2017, 18:00 - 12 maja 2017, 19:30

Wiersze, które wprowadzają w stan dezorientacji. Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem

Ciekawią mnie wiersze, które operują stosunkowo prostymi środkami, posługują się prostym rysunkiem, a intrygują i wprowadzają czytelników w stan lekkiej dezorientacji. Mam nadzieję, że wiersze z „Drugiej ręki” takie są – mówi Wojciech Bonowicz, poeta, publicysta, dziennikarz, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”, którego spotkanie autorskie odbędzie się 12 maja o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Prowadzenie: Jarosław Zalesiński.

Tomik „Druga ręka”

„Druga ręka” to siódmy tom wierszy Wojciecha Bonowicza, w pewnym sensie książka jubileuszowa, z wyraźnymi odniesieniami do okrągłej rocznicy 50. urodzin autora. Utwory będące ukłonem w stronę amerykańskich obiektywistów (wiersze „społeczne”, będące zapisem pewnych scen czy sytuacji) sąsiadują tu z tekstami zainspirowanymi przez czeskich surrealistów. Poeta nie wstydzi się pokazać, ile komu zawdzięcza; stąd tytuł tomu. A jednocześnie każe myśleć o drugiej ręce każdego poety – tej, która nie pisze… Ciekawią mnie wiersze, które operują stosunkowo prostymi środkami, posługują się prostym rysunkiem, a intrygują i wprowadzają czytelników w stan lekkiej dezorientacji. Mam nadzieję, że wiersze z „Drugiej ręki” takie są. Tomik ukazał się 6 kwietnia nakładem Wydawnictwa a5.

O poecie

Wojciech Bonowicz jest poetą, publicystą, dziennikarzem, stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak” (gdzie prowadzi poświęconą poezji rubrykę „Moi mistrzowie”). Znany jako autor kilku książek-wywiadów, ostatnio rozmowy z Wojciechem Waglewskim „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”, biografii „Tischner” oraz książek dla dzieci „Bajki Misia Fisia” i „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień”. Chętnie współpracuje z muzykami rockowymi, wystąpił na płycie zespołu Fisz Emade „Drony”, pojawia się też jako gość na koncertach tej grupy.

Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, za biografię „Tischner” (2001) oraz tom wierszy „Pełne morze” (2007). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007) za wyżej wymieniony zbiór.


Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem już 12 maja, godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny.