Gdańsk, Polska

6 listopada 2018, 00:00 - 10 listopada 2018, 00:00

Uwielbiany przez dzieci i rodziców, największy w Europie. Festiwal Literatury dla Dzieci w 2018 roku odbędzie się już po raz piąty. Od 6 do 10 listopada w Gdańsku! Hasłem CUDA I WIDY!

Nie sztuka powiedzieć: uczmy dzieci miłości do literatury. Sztuką jest przekuć to w czyn, zwłaszcza teraz, gdy stara poczciwa książka musi rywalizować z bezlikiem urządzeń, o których nie śniło się filozofom. I Gutenbergowi też. Twórcy Festiwalu Literatury dla Dzieci, niesieni falą licznych wyrazów sympatii ze strony młodych i trochę starszych uczestników, znów zakasali rękawy i szykują program jakiego jeszcze nie było!
Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. W tym roku na festiwalu, nowościom z najwyższej półki będzie towarzyszyć nieco zapomniana klasyka literatury dziecięcej. Jak się okaże, zapominania zupełnie niesłusznie.

Program festiwalu

Wtorek, 6 listopada 2018 |

 • 19:00 – 20:00 Baśń o grającym imbryku – spektakl Teatru Wariate, Inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku,Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, (5+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Dawno, dawno temu w niedużej kuźni pracował sobie pewien Kowal. Każdego dnia wykuwał podkowę za podkową, aż wreszcie poczuł ogromne zmęczenie tą żmudną robotą. Wydawać by się mogło, że w jego życiu nic już się nie zmieni, aż pewnego dnia trafił na… zaczarowany imbryk. Czy Kowal będzie szczęśliwszy, porzucając kuźnię i co na te zmiany powiedzą Koń i Mucha, współlokatorzy jego pracowni?„Baśń o grającym imbryku” osnuta jest na kanwie tradycyjnej opowieści, nie brak w niej – charakterystycznych dla gatunku – powtarzalności oraz elementów magicznych. Oryginalną formalnie inscenizację poznańskiego Teatru Wariate dopełniają doskonały kontakt z publicznością i potężna dawka humoru.

Środa, 7 listopada 2018 |

 • 9:00 – 13:00 Gruba kreska i ciemna plama – czyli o ilustracjach, komiksie i picture bookach. Konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy | Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy, al. Gen. J Hallera 14
Prelegenci: Kolorowy świat – klasycy polskiej ilustracji – Barbara Gawryluk, Picture book – co to takiego? – Bogdan Ruksztełło-Kowalewski, Komiks – reaktywacja – Szymon Kloska,
Czym różnią się książki dla dzieci od książek dla dorosłych? To pytanie zadajemy na Festiwalu Literatury dla Dzieci od pięciu lat i odpowiedź, nawet jeżeli nie od razu, zawsze pada taka sama – w jednych są „obrazki” w drugich nie. Pomijając fakt, że to stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe, to kryje się za nim cały ocean wiedzy o specyfice literatury dla dzieci i o unikatowych potrzebach młodego odbiorcy książek.
Tegoroczna konferencja skupi się właśnie na tym, na relacjach pomiędzy literaturą dla dzieci, a wszelkiej maści materiałem graficznym, od ilustracji, poprzez komiks, po sztukę.
Zarezerwuj: https://pbwgdansk23.evenea.pl/ Szczegółowe informacje: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka: 58 344 01 68 wew. 115 | wspomaganie@pbw.gda.pl
 • 10:00 – 11:00 Prosto o trudnych sprawach. Rozmowa biograficzna z Anną Czerwińską-Rydel, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (6+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak pisać o poważnych sprawach tak, by zrozumiały to dzieci? Czasem pewne rzeczy trudno wytłumaczyć dorosłym, a co dopiero najmłodszym.
A może chcielibyście się dowiedzieć, jak pisać biografię kogoś, kogo już dawno nie ma? Anna Czerwińska-Rydel – z wykształcenia muzyk i pedagog – jest autorką serii życiorysów sławnych ludzi, między innymi Marii Skłodowskiej-Curie, Janusza Korczaka czy Mikołaja Kopernika.
 • 11:30 – 12:30 O śwince Tutu i innych zwierzakach. Spotkanie z Barbarą Gawryluk, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (6+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Był już Dżok, wierny psiak, który czekał na właściciela. Była Klifka – foczka odnaleziona na bałtyckiej plaży. Teraz przyszła kolej na Tutu, czyli małą świnkę, która byłaby najzwyklejszą mieszkanką chlewika, gdyby nie drobny szczegół, a mianowicie zdobiące jej skórę łatki. Wyśmiewana z powodu swojej inności udaje się w niesamowitą podróż w poszukiwaniu wyspy świnek, podczas której nie tylko przeżywa wiele fantastycznych przygód, ale też odnajduje prawdziwą przyjaźń. Wiecie co jest w tym wszystkim najciekawsze? To, że wyspa świnek istnieje naprawdę na Karaibach i że Barbara Gawryluk też na niej była.
 • 12:00 – 13:00 Wyżły chodzą na łyżwy – warsztaty – Prowadzące: Angelika Madurai Karolina Grabarczyk-Chochołek, Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6 (5+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
W miękkim futrze i w twardej skorupie, ozdobione piórami i czułkami na głowie, uzbrojone w pazury lub z delikatnymi łapkami, skrzydlate i płetwiaste, na dwóch nogach lub wielu włochatych odnóżach, agresywne i te całkiem pokojowe, z ostrymi zębami i ze ssawkami… Od zawsze są obok nas choć nie wszystkie istniały naprawdę. Zapraszamy do prawdziwego bestiariusza, do podróży przez setki lat polskiej sztuki i poznania jej niedocenianych choć bardzo oryginalnych bohaterów. Warsztaty czytelniczo-plastyczne promować będą książkę Zwierzyniec (wyd. Dwie Siostry), która powstała w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.
 • 16:00 – 17:30 Poczet królowych polskich. Inauguracja wystawy i warsztaty lalkarskie z Anną Kaszubą-Dębską, Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50 (9+)
Wystawa będzie dostępna przez cały czas trwania festiwalu – od 7 do 10 listopada w Centrum św. Jana. Zapraszamy!
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Wszyscy znamy Poczet królów i książąt polskich mistrza Jana Matejki. Namalowane przez niego portrety najważniejszych polskich władców na stałe zagościły w naszej świadomości choćby za pośrednictwem klas historycznych, w których zdobiły ściany, czy reprodukcji w podręcznikach. Słabo natomiast pamięta się o stojących u ich boku kobietach – królowych. Anna Kaszuba-Dębska postanowiła to zmienić, napisała i namalowała Poczet królowych polskich.
Zapraszamy na inaugurację wystawy poświęconej tej książce, na której zobaczycie oryginalne, wielkoformatowe portrety olejne 25 polskich władczyń. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, podczas których każdy wykona własną, papierowo-materiałową “królową” i nazwie ją imieniem jednej z 25 bohaterek książki.
 • 19:00 – 20:00 Czytanki po zachodzie słońca. Od Bahdaja do Podsiadły – pierwsza polska antologia tekstów sportowych – Stadion Energa Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk (3+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Wszystkich fanów piłki nożnej (i nie tylko) zapraszamy na czytankę na Stadionie Energa Gdańsk, gdzie wspólnie stworzymy pierwszą polską antologię tekstów sportowych dla dzieci. Przeczyta je dla was Włodzimierz Machnikowski – dziennikarz sportowy, który od prawie 20 lat związany jest z Radiem Gdańsk. Emocje zatem gwarantowane! A, że wszyscy wiedzą, że ruch to zdrowie, po czytankach zapraszamy na krótki spacer po tym – jak twierdzą znawcy tematu – najpiękniejszym polskim stadionie.

Czwartek, 8 listopada 2018

 • 10:00 – 11:00 Balbina i Bambak w lesie – spotkanie z Jackiem Frąsiem, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (4+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Jacek Frąś przedstawia Bambaka Zygmunta. Bambak ma kłopot, a w najbliższej przyszłości będzie miał ich więcej, dużo więcej. Na szczęście spotyka Balbinę, dzielną i odważną zerówkowiczkę i tak zaczyna się przygoda, w której udział wezmą między innymi pralka stojąca w lesie i wykąpany w błocie Krzyś.
W programie między innymi: najkrótszy na świecie kurs opowiadania historii, warsztaty z rysowania rzeczy brudnych i czystych oraz zajęcia z podstaw dymkologii. Wszystko w wykonaniu Jacka Frąsia autora książek i komiksów.
 • 11:30 – 12:30 Jak stryjenka Milenka palec od ssania uratowała? Spotkanie z Anną Kaszubą-Dębską, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (5+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Anna Kaszuba-Dębska – malarka, ilustratorka, projektantka książek i autorka filmów animowanych tym razem stworzyła… zbiór opowiadań z dreszczykiem. Mroczna historia o tym Jak stryjenka Milenka palec od ssania uratowała udowodni wam, że dzieci też lubią się bać, a strach ma nie tylko wielkie oczy, ale też – w pewnych szczególnych przypadkach – właściwości pedagogiczne. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, czego się boją mali, a czego duzi ludzie, czy ze strachu jest jakikolwiek pożytek i przede wszystkim jak się tego strachu… nie bać.
 • 12:00 – 13:00 ŻelKot Alojzy w podróży – warsztaty z Agnieszką Żelewską, Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6 (6+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Spotkanie i warsztaty na temat rozmaitych technik ilustracyjnych – takich jak choćby w książce o ŻelKocie Alojzym, której bohaterowie są uszyci z kolorowych szmatek i sfotografowani w plenerach oraz studiu fotograficznym Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno. Koty-żelkoty oczywiście intensywnie uczestniczą w spotkaniu. Porozmawiamy więc co nieco o niełatwej sytuacji kota Alojzego, o potrzebie posiadania domu i o tym dlaczego dobrze jest mieć przyjaciół.
Część warsztatowa to samodzielne tworzenie owych przyjaciół – mieszkańców przeróżnych stron świata.
 • 16:00 – 17:30 Najstarsze, najwyższe, najgrubsze – drzewa, rośliny niezwykłe – warsztaty z Piotrem Sochą, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (6+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
O drzewach jak wiadomo można gadać godzinami! Kto w nich mieszka, kto je zjada?
Czy potrafią podróżować i unosić się nad ziemią? Dlaczego warto je chronić? Po co drzewom liście i czy wszystkie potrzebują aż tylu gałęzi? Skąd wiemy ile drzewo ma lat? Dlaczego baobaby są takie grube?
Na spotkaniu i warsztatach z Piotrem Sochą zobaczycie najwyższe, najstarsze i najgrubsze z nich. Dowiecie się co nieco o tym jakie budowle, instrumenty i wehikuły można zrobić z drewna. A na koniec – razem ma się rozumieć- wspólnie stworzycie jedno wieeelkie drzewo.
 • 19:00 – 20:00 Czytanki po zachodzie słońca – Trudna sztuka wyboru, czyli 10 najlepszych wierszy dla dzieci, Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19 (3+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Olo Walicki – kontrabasista jazzowy i kompozytor przeczyta dla nas dziesięć najlepszych wierszy dla dzieci! Przyniesie też instrumenty muzyczne i pokaże wszystkim świat niesamowitych dźwięków, niecodziennych odgłosów, bajkowych brzmień.

Piątek, 9 listopada 2018

 • 9:30 – 10:30 Potęga wyobraźni – warsztaty przygotowane przez festiwal, Kino w Trampkach dla Dzieci i Młodzieży, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (8+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Czy zastanawialiście się kiedyś jak działa ludzka wyobraźnia? I co właściwie ma wspólnego z książką lub filmem? Na warsztatach o potędze wyobraźni spróbujemy odkryć jej granice i tajemnice. By nie rzucać słów na wiatr, warsztaty zakończymy wspólnym seansem krótkiej animacji.
 • 11:00 – 12:00 Amory, zaloty i podboje – spotkanie z Szymonem Drobniakiem, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (8+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Amory, zaloty i podboje, czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody to opowieść o miłości, ale nie pomiędzy dwojgiem drogich sobie osób, a wśród roślin i zwierząt żyjących na planecie zwanej Ziemią. O randkach ślimaków, patentach na podryw popularnych wśród skarabeuszy oraz zwyczajach godowych modliszek. Książka pełna jest anegdotek i ciekawostek, a podczas spotkania z jej współautorem Szymonem Drobniakiem, na pewno usłyszycie ich całe mnóstwo, bo to doktor biologii ewolucyjnej oraz zoologii, który zwiedził kostarykańską dżunglę i doświadczył mrozów szwedzkiej tajgi arktycznej. W przerwach pomiędzy wycieczkami do dżungli lub tajgi doktor Drobniak pisze książki i uczy studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim.
 • 12:30 – 13:30 Boskie przygody – spotkanie z Melanią Kapelusz wokół książki – Mitologia. Przygody słowiańskich bogów. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (6+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Przed wiekami, gdy naszą części kontynentu porastały w większości lasy, a Lech, Czech i Rus dopiero szykowali się do drogi, żyjący tu Słowianie wierzyli w bardzo wielu bogów jednocześnie. Najważniejsi byli Perun – władca gromów i Świętowit – bóg o czterech twarzach. Melania Kapelusz w najnowszej książce Mitologia. Przygody słowiańskich bogów przybliża nam ten niezwykły i dość skomplikowany świat w sposób zrozumiały dla pierwszoklasistów. Podczas spotkania porozmawiamy nie tylko o wierzeniach Słowian, ale też o tym jak mieszkali, co jedli i czym różniło się ich dzieciństwo od naszego.
 • 16:00 – 17:30 Pewnego razu w Gdańsku – warsztaty teatralne dla dzieci na podstawie picture booka pt. Pewnego razu w Londynie, Gdański Teatr Szekspirowski, Sala Spotkań (wejście administracyjne), ul. W. Bogusławskiego 1 (6+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Na tych warsztatach naprawdę mocno poruszymy dziecięcą wyobraźnię: przeniesiemy się na moment w czasy, w których smartfony nie istniały, a pluszowy miś był ukochanym przyjacielem i towarzyszem zabaw. Uczestnicy będą mieli możliwość wykazania się zdolnościami plastycznymi i aktorskimi inspirując się historią pewnego chłopca, który razem ze swoimi zabawkami trafia do XVI-wiecznego Gdańska. Wprowadzeniem do zajęć będzie książka „Pewnego razu w Londynie” autorstwa Gregory’ego Rogersa.
Jest to opowieść w obrazkach, przedstawiająca historię ucznia, który podczas zabawy w opuszczonym teatrze przenosi się w czasy Williama Szekspira.
 • 19:00 – 20:00 Czytanki po zachodzie słońca. Kacper w operze.Czytają artyści związani z Operą Bałtycką, Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15 (5+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
W pięknej scenerii Opery Bałtyckiej przygotowaliśmy dla was kolejną odsłonę czytanek. Tym razem posłuchamy historii o Kacprze, który wraz z rodzicami udał się do niezwykłego miejsca – opery. Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w operze autorstwa Adama Święckiego pozwoli nam dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na temat tego rodzaju przedstawień. Co więcej, z przygodami chłopca zapoznają nas artyści na co dzień występujący na deskach Opery Bałtyckiej.

Sobota, 10 listopada 2018

 • 10:30 – 11:30 Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Spotkanie z Anną Dziewit-Meller, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (7+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
„Bardzo, ale to bardzo mi miło, że cię widzę. Jestem Heńka” – tak zaczynają się Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy, książka Anny Dziewit-Meller, dziennikarki radiowej i telewizyjnej, pisarki, a także wokalistki i gitarzystki. Historie o 17 Polkach, które zrobiły bardzo wiele, bardzo ciekawych i bardzo ważnych dla nas rzeczy, a o których często nikt już pamięta.
Mamy nadzieję, że wystarczy nam czasu by porozmawiać też o drugim tomie tej serii, książce Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy, bo jak się okazuje wcale nie było tak, że nieznane wody i lądy odkrywali wyłącznie mężczyźni.
 • 12.00-15.00 Łata Pirata. Morska gra miejska na suchym lądzie. Start i rozdanie nagród Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (7+)
Ahoj, Piraci bez Gaci! W sobotę 10 listopada czeka Was przygoda grubymi nićmi szyta – literacka gra miejska z okazji 5. Festiwalu Literatury dla Dzieci.
W samo południe wyruszycie na nieznane i burzliwe wody Głównego Miasta w Gdańsku w poszukiwaniu części potarganej mapy Wyspy Skarbów. Ową mapę narysował dawno temu kapitan Golas na niezbyt czystych gaciach pewnego majtka, w nadziei, że nikt jej tam nie znajdzie. Ale przed prawdziwymi wilkami morskimi nic się nie ukryje.
W trzygodzinnych poszukiwaniach mogą wziąć udział 3-4-osobowe załogi Piratów bez Gaci, dowodzone przez co najmniej jednego kapitana w wieku 6-12 lat. Cel rejsu: zdobyć i zeszyć fragmenty mapy tak, by ustalić miejsce ukrycia skarbu, a przy okazji… zacerować gacie.
Po drodze czeka Was wiele przygód – od wizyty w tawernie „Pod Zdechłą Meduzą”, po zdobywanie fortu i spotkanie burta w burtę z prawdziwym Wilkiem Morskim. Prócz łat, będziecie gromadzić szlachetne kamienie i dziwne przedmioty, kupować i sprzedawać łupy oraz toczyć bitwy z innymi załogami, oczywiście grając w statki.
Zgłoszenia do udziału w wyścigu po skarb ślijcie do 6 listopada włącznie, mailem na adres gra_gdansk@fldd.pl. Wymyślcie „piracką” nazwę swojego okrętu, podajcie imiona i nazwiska marynarzy, ich wiek, a także adres email, na który przyślemy Wam mewą pocztową potwierdzenie zgłoszenia. Szczegóły rejsu poznają tylko osoby zaokrętowane.
Regulamin wyprawy znajdziecie na stronie fldd.pl, ale szczegóły poznają tylko osoby zaokrętowane. Do zobaczenia, pogromcy dzikich mórz! I już.
zapisy: gra_gdansk@fldd.pl regulamin: Pobierz
 • 13:00 – 14:00 Leo i czerwony automat – spotkanie z Marcinem Szczygielskim, Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19 (10+)
Marcin Szczygielski w sposób wciągający i chwytający za serce pisał już o dalszej (Arka czasu) i nieco bliższej przeszłości (Teatr niewidzialnych dzieci). Był za to wielokrotnie nagradzany, a jego najpopularniejsza powieść Za niebieskimi drzwiami, doczekała się adaptacji filmowej. Podczas spotkania porozmawiamy o najnowszej książce Leo i czerwony automat, w której Szczygielski przenosi nas w przestrzeń sielskiego miasteczka, abyśmy wraz z tytułowym bohaterem rozwiązali zagadkę pewnego czerwonego automatu. Maszyna sprawia, że ludziom “nie chce się być dobrymi”, a przed tym, by całkiem się nie zepsuli może uchronić ich tylko Leo, para jego niecodziennych przyjaciół i pewna stara mapa.
 • 16:00 – 17:00 Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości, Spotkanie z Michałem Rusinkiem, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (7+)
– Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Sto lat, sto lat niech żyje, żyje nam… niepodległość! Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Michał Rusinek – felietonista, wykładowca na Wydziale Polonistyki UJ, kiedyś sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie szef fundacji jej imienia – stawia sobie i nam pytanie „Kto ty jesteś?”. Pytanie to zadał już kiedyś Władysław Bełza w wierszu, który zna prawdopodobnie każde polskie dziecko. Michał Rusinek w książce Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości odpowiada na nie po swojemu, przez co takie słowa jak patriota, patriotyzm czy obywatel stają się bardziej zrozumiałe, bliskie i przez to bardziej użyteczne dla kogoś, kto ma dajmy na to 8 lat.
Spotkanie zakończy gdańską edycję 5 Festiwalu Literatury dla Dzieci.