Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk

9 października 2017, 19:00 - 9 października 2017, 21:00

Sangaile ma 17 lat i spędza wakacje wraz z rodzicami w domu nad jeziorem. Od zawsze fascynuje się samolotami, jednak nigdy nie miała odwagi nawet wejść do kokpitu, ze względu na paniczny lęk wysokości. W czasie letniego pokazu lotnictwa poznaje Auste – dziewczynę odważną i żyjącą pełnią życia. Sangaile podzieli się z nią swym największym sekretem i dziewczyny szybko połączy silna więź.

To film hipnotyzujący obrazem, który w połączeniu ze ścieżką dźwiękową skomponowaną przez Jeana-Benoît Dunckela (połowa francuskiego duetu Air), pozwala oderwać się od rzeczywistości.

reżyseria: Alanté Kavaïté
w rolach głównych: Julija Steponaityte (Sangaile), Aiste Dirziute (Auste)

Historia Lata Sangaile mówi, że aby przezwyciężyć pewne trudności wystarczy czasem przypadkowe spotkanie z kimś, kto pomaga Ci spojrzeć na siebie w innym świetle. Chciałam, by taką osobą była tu inna młoda dziewczyna, której osobowość będzie przeciwieństwem osobowości Sangaile. W ten właśnie sposób uwidaczniają się jej własne niedostatki i sprzeczności. – mówi reżyserka filmu, i kontynuuje – Swoje nastoletnie lata spędziłam na Litwie, w kraju o wyjątkowym, właściwie obsesyjnym związku z lotnictwem. Każdego lata, tak jak wszyscy, chodziłam na wiele powietrznych pokazów. Ta niezwykle popularna pasja wydała mi się idealną metaforą dla Sangaile. Akrobacja lotnicza, jak każdy sport ekstremalny, wymaga ogromnej samokontroli – czegoś, czego mojej bohaterce brakuje najbardziej. By spełnić swoje marzenie, musi ona przezwyciężyć tę wewnętrzną blokadę.

Film zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na międzynarodowym konkursie fabularnym Festiwalu Sundance. Prezentowany był też na Berlinale oraz na Warszawskim Festiwalu Filmowym i Festiwalu Camerimage.


Tydzień Litewski organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense odbywa się dzięki współpracy z Attache Kulturalną Republiki Litewskiej oraz Litewskim Instytutem Kultury.

Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej oraz Rada Kultury Litwy.

Tydzień Litewski został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.