Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska

8 października 2017, 11:00 - 8 października 2017, 15:00
Stwórzcie z nami miasto! W ramach cyklu od października do grudnia odbędą się cztery spotkania poświęcone wybranym warstwom miasta: budynkom, ulicom, zieleni, wodzie, sztuce i światłu. Program zakończy wystawa tunnelbooków, czyli przestrzennych propozycji fragmentów miasta w miniaturze. Pierwsze spotkanie na temat wizji miasta poprowadzą 8 października o godz. 11.00 Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz.
Projektowanie miasta nie jest łatwym zadaniem. Wymaga uwzględnienia wielu różnych funkcji i potrzeb. Niezwykle ważni w jego powstawaniu są mieszkańcy. W trakcie wykładu wprowadzającego i działań warsztatowych przyjrzymy się różnym koncepcjom i warstwom miasta. Zbudujemy także makietę fragmentu idealnego miasta – zapowiada Martyna Groth, autorka koncepcji programu Warstwy miasta
Spotkania poprowadzą specjaliści zajmujący się tematyką miejską i architekturą – Grupa BETON (Marta i Lech Rowińscy), która zajmuje się architekturą, dizajnem, scenografią, grafiką użytkową i typografią, Katarzyna Zawistowska, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie na Wydziale Architektury i Wzornictwa prowadzi Pracownię Scenografii, Monika Sidor – reżyserka światła, która na co dzień pracuje w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz, którzy wspólnie prowadzą biuro konsultingowo-projektowe a2p2 architecture&planning, w ramach jego działalności współpracują z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Obszarem Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Koszt: 10 zł (dziecko + opiekun)
 
Program zakończy wystawa tunnellbooków przygotowanych przez uczestniczki i uczestników warsztatów w styczniu i lutym 2018 roku.
 Na warsztaty zapraszamy dzieci od 7 r.ż z opiekunem. Każde spotkanie potrwa około 2 godzin. Zajęcia są płatne (10 zł), liczba miejsc ograniczona (15). Zapisy i płatności odbywają się przez www.warstwymiastaikm.evenea.pl

Program edukacyjny Warstwy Miasta, październik – grudzień 2017

29 października (zapisy od 1 października), godz. 11.00 – 13.00. Warstwa pierwsza: budynki, ulice i transport w mieście, prowadzenie: grupa BETON (Marta i Lech Rowińscy). (dziecko + opiekun).

Czy Twój pokój zmieściłby się w autobusie? A autobusowy przystanek w Twoim pokoju? Wzajemne relacje miejskich przedmiotów, ich wielkość i skala, to najważniejsza zagadka tej fascynującej gry, jaką jest miasto. Opowiemy o miastach dalekich i bliskich, pokażemy ich elementy – jak zestawy klocków. A w trakcie warsztatów wspólnie stworzymy płaskie i przestrzenne fragmenty własnych wymarzonych miast jako “slajdy” do tunnelbooka.

Prowadzący:
Grupa Beton (Marta i Lech Rowińscy) działa w Warszawie od 2007 roku. Zajmuje się architekturą, dizajnem, scenografią, grafiką użytkową i typografią. Ma na koncie między innymi budowę drewnianego kościoła w nadwiślańskiej wsi Tarnów; realizacje wielu aranżacji wystaw; projekty oprawy graficznej festiwali i wydarzeń kulturalnych, plakatów i książek; projekty krojów pisma. Od czasu do czasu zajmuje się też prowadzeniem warsztatów projektowych (Bunkier Sztuki
w Krakowie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Pinokio w Łodzi); wykłada w poznańskiej School of Form.

26 listopada (zapisy od 1 listopada), godz. 11.00 – 13.00. Warstwa druga: zieleń, woda i zwierzęta w mieście, prowadzenie: Katarzyna Zawistowska.(dziecko + opiekun)
 
10 grudnia (zapisy od 15 listopada), godz. 11.00 – 13.00. Warstwa trzecia: sztuka i światło w mieście, prowadzenie: Monika Sidor. (dziecko + opiekun)
 
Wystawa w 2018 roku.
 

Powiązane projekty