Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40 80-830 Gdańsk
30 maja 2019, 18:00 - 30 maja 2019, 20:00

Filozofia w rytmie rapu. „W pogodni za lepszej jakości życiem”. Czy raperzy są w stanie przemówić jednym głosem z wielkimi myślicielami i odpowiedzieć na pytanie „jak żyć dobrze i szczęśliwie”? Dowiemy się podczas wykładu multimedialnego z dyskusją, który poprowadzi Robert Dudas Dolewski.


Choć potocznie często określana jako przynależąca do „kultury niskiej”, muzyka rap posiada szereg cech, łączących ją z tradycją filozoficzną. Słowny przekaz, w którym istotne staje się poszukiwanie prawdy o człowieku obecny jest nie tylko w dziełach i przekazach filozoficznych, ale również w tekstach rapowych utworów. Dlatego też język muzyki rap okazuje się nieraz znakomitym przekaźnikiem treści filozoficznych.

Wykład multimedialny; „Filozofia w rytmie rapu” będzie próbą przedstawienia szeregu życiowych mądrości zakorzenionych w europejskiej filozofii przy pomocy wybranych (klasycznych) utworów polskiej muzyki rap. Tym razem, zagadnienie zostanie ujęte głównie w kontekście rozważań myślicieli starożytnych, nie zabraknie jednak wątków nieco bardziej współczesnych.

Instytut Kultury Miejskiej 2019