Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

10 kwietnia 2018, 18:00 - 10 kwietnia 2018, 20:00

Olga Dębicka, dziennikarka, reportażystka i pisarka od 20 lat angażuje się w misję ratowania i archiwizowania ludzkich losów z tygla narodowościowego w Gdańsku po 1945 r. Podczas wykładu z cyklu Akademia Gdańska, który odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, autorka książki „Fotografie z tłem. Gdańszczanie po 1945r” opowie o wspomnieniach przedwojennego Gdańska – krainy dzieciństwa, świąt i rodzinnych tradycji, szkół, sklepów, zabawek, mody i zachowanych pamiątek rodzinnych. Wstęp wolny.

Opowieści Olgi Dębickiej przedstawiają małą historię z sąsiedztwa wprzęgniętą w machinę wielkiej światowej historii. To wędrówka po ulicach i ogrodach Gdańska Głównego, Górnego i Dolnego Wrzeszcza, Oliwy. To oglądanie fasad domów, odczytywanie napisów na murach, szukanie daty na betonie chodnika i kaflach kanalizacyjnych, zauważanie na drzewach klepsydr z niemieckimi nazwiskami. Gdańsk jest pergaminem, na który nanoszone były kolejne warstwy zapisków.

Bohaterowie opowieści Olgi Dębickiej w różowych barwach widzą szczęśliwą krainę dzieciństwa – przedwojenne Wolne Miasto Gdańsk, wsie kaszubskie, kociewskie miasteczka. Wspominają zakład krochmalenia kołnierzyków babki Franciszki w Starogardzie Gdańskim, smak zbożowej kawy Ma-Ma (Marienburger Malzkaffee), bunte Teller – bożonarodzeniowy talerz z łakociami, Rummel – karuzelę z Jarmarku Dominikańskiego. Ale, co dziwi, również ciepłymi pastelowymi kolorami maluje swoją dojrzałą młodość w powojennym Gdańsku, pomimo szarości gruzów i ruin, bladości biedy, czerni śmierci. Rzeczywiste tło: morze ruin i zbombardowane domy śródmieścia zasłaniali sztucznym tłem fotograficznym, rozstawianym na sztalugach. Mógł to być leśny lub nadmorski pejzaż malowany według obrazów Horsta, tło z sercem lub podkowami dla zakochanych.

Olga Dębicka – dziennikarka, reportażystka, pisarka, podróżniczka. Autorka książek m.in. Marka Hłaski widzenie świata, Fotografie z tłem. Publikowała od „Dziennika Bałtyckiego” po „Dialog Deutsch-Polnisches Magazin”. Przez 12 lat związana z portalem Wirtualna Polska. Obecnie, od 14 lat, stała współpracowniczka „National Geographic”. Laureatka nagród dziennikarskich i literackich m.in.: Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Polski Pulitzer), wyróżnienie pod patronatem Nowego Dziennika z Nowego Jorku, Pro Libro Legendo, Grand Press, nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy, uhonorowana Golden Pen Top Journalist Award 2015.

Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma.

Harmonogram wykładów Akademii Gdańska 2018

10 kwietnia, godz. 18.00 | Olga Dębicka, Freie Stadt Danzig i Gdańsk-Heimat – z pamięci dziecka

29 maja, godz. 18.00 | Rafał Michalak, Kościół Bożego Ciała – kościół trzech wyznań

19 czerwca, godz. 18.00 | Andrzej Januszajtis, Dziedzictwo zapomniane

25 września, godz. 18.00 | Mieczysław Abramowicz, Gdańscy Żydzi – pamięć nieistniejącego świata: ludzie, architektura, zdarzenia

23 października, godz. 18.00 | Andrzej Trzeciak, Umarłe budynki

27 listopada, godz. 18.00 | Beata Możejko, Kobiety w późnośredniowiecznym Gdańsku. Między realiami prawa a codziennym życiem

11 grudnia, godz. 18.00 | Tomasz Biegański, Nie tylko napój. Dubeltowe dzieje gdańskiego piwa


Akademia Gdańska | Freie Stadt Danzig i Gdańsk-Heimat – z pamięci dziecka. Wykład Olgi Dębickiej

Data: 10 kwietnia, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wstęp wolny

 

Powiązane projekty