Zapraszamy na spotkanie dotyczące ksiażki „Sclavus”. Gośćmi będą Tymon Tymański i Marcin Borchardt, prowadzenie: Kamil Wicik. 23 lutego o 18:00 w sieni IKM. Wstęp wolny.
W „Sclavusie” Tymon Tymański opowiada historię jednej z najbarwniejszych grup artystycznych lat 80. XX wieku – trójmiejskiej Tranzytoryjnej Formacji Totart. Rozpoznaje i przywołuje jej artystycznych antenatów, opisuje happeningi i akcje, wciąga w świat własnych literackich fascynacji i muzycznych olśnień. Książki Tymańskiego nie należy jednak postrzegać jak kolejnej biografii artystycznej – to pełnowartościowa beletrystyka, napisana brawurowo, z doskonałym czuciem i rozumieniem języka, pełna autoironicznego humoru.
Z tła opowieści wyłania się panorama Gdańska lat 80. i 90., którą autor odmalowuje, nie stroniąc od politycznych docinek i zakulisowych anegdot. W tekście Tymona spotykają się ci, którzy historię pisali, i ci, o których ona milczy. Jest tu Lech Wałęsa i Tomek Wilmowski, anarchiści i buddyści, prałat Jankowski przepędzający przybyszów z Alfa Centauri, jest i niezapomniany mazurski minstrel Jasiu Karabin.
Powieść Tymańskiego, choć nawiązuje do różnorakich tradycji literackich, wymyka się definicjom, nawet pojemnej definicji powieści postmodernistycznej. Autor nazywa swą książkę „posttotartowym imprzejawnikiem”, „profuzyjnym eposem o Totarcie – opowieścią o czasach, zjawisku, grupie waryatów i nieskrępowanej kreacji”. I właśnie „nieskrępowana kreacja” zdaje się najważniejszym kluczem do zrozumienia Totartu i „Sclavusa”.
- Tymon Tymański – songwriter, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Prozaik, poeta, scenarzysta, dramaturg, aktor. Urodzony 30 września 1968 roku w Gdańsku. Buddysta czan, taoista naturszczyk. Adept Ścieżki Pustej Dłoni i Dłoni Wielkiej Opozycji, Gimnastyki Życiowej Energii oraz Jogi Słońca i Księżyca. Dozgonny admirator Kaszub i potajemny kochanek Morza Bałtyckiego.
- Marcin Borchardt – reżyser, scenarzysta, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Gdańskiego. Autor monografii Awangarda muzyki końca XX wieku. Przewodnik dla początkujących (2014), filmów dokumentalnych (między innymi Beksińscy. Album wideofoniczny, 2017 i Tony Halik. Tu byłem, 2020), reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Członek Polskiej Akademii Filmowej (PAF) i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
- Kamil Wicik – z wykształcenia historyk (absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), z zawodu i z zamiłowania dziennikarz radiowy. Pracuje w Radiu Gdańsk, gdzie prowadzi liczne audycje muzyczne, organizuje koncerty (między innymi z cyklu Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk) i tworzy reportaże o historii polskiej muzyki rockowej. Jest laureatem Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury za wybitne zasługi w popularyzacji muzyki lokalnych artystów. Autor książki o zespole Farben Lehre, współautor biografii Przemka Dyakowskiego.