Ratusz Głównego Miasta
ul. Długa 33
80-830 Gdańsk

20 października 2018, 13:00 - 20 października 2018, 14:30

Październikowe spacery Gdańskich Miniatur dla szkół (15 października) oraz dla rodzin i grup nieformalnych (20 października) pokażą jak dużo w Gdańsku jest koloru niebieskiego. Kojarzy się  z niebem i morzem, a przez to również z odpoczynkiem i relaksem. Ślady niebieskiej historii na Głównym Mieście znajdziemy m.in.: na kamienicach przy ul. Długiej, ul. Kaletniczej, w kościele Mariackim, na ul. Chlebnickiej czy Zielonej Bramie. Spacery są bezpłatne, oprowadza przewodniczka – Ewa Czerwińska.

Gry miejskie Gdańskich Miniatur 2018/2019 poświęcone są kolorom w mieście. We wrześniu uczestnicy i uczestniczki odkrywali kolor czerwony, w październiku czas na niebieski.

– Warto zwrócić uwagę np. na kamienicę pod numerem 33 przy ulicy Długiej. Została ozdobiona ciekawą dekoracją w kolorze niebieskim. Nad oknami parteru widzimy dwie mozaiki. Artystka Cecylia Dobrowolska stworzyła dwie baśniowe sceny. Jedna z nich przedstawia żeglarzy na statku, którzy toczą walkę z morskimi stworami przypominającymi smoki – opowiada Klaudiusz Grabowski, autor tras Gdańskich Miniatur.

Ciekawostką jest średniowieczny spór między farbiarzami kolorów czerwonego i niebieskiego.  W Turyngii handlarze czerwienią wpadli na zaskakujący pomysł, aby obrzydzić klientom niebieską barwę: zażądali, aby diabły przedstawiane na witrażach kościelnych nosiły niebieskie szaty. W położonym na północ Magdeburgu piekło malowano w odcieniach błękitu. Podczas spaceru Gdańskich Miniatur przyjrzymy się diabłom ukrytym na ul. Kaletniczej.

Trasa spaceru prowadzi również przez kościół Mariacki. Niebieski zyskał na popularności połowie XII wieku dzięki przedstawianiu na obrazach i rzeźbach Marii w błękitnych szatach. Jedną z najstarszych rzeźb w kościele jest rzeźba Marii z Dzieciątkiem, nazywana ze względu na urodę – Piękną Madonną. Madonna z kościoła Mariackiego należy do najwyższych, ma aż 2 metry wysokości i – co rzadkie – nadal możemy oglądać ją w kościele, większość Pięknych Madonn została bowiem przeniesiona do muzeów.

Więcej ciekawostek związanych z Gdańskiem i kolorem niebieskim – podczas spaceru!

Gdańskie Miniatury. Długo niedoceniany niebieski

15 października, godz. 10.00, 11.30 i 13.00, Gdańskie Miniatury Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Niebieski | gra miejska i spacer dla szkół | zapisy do 12.10: miniatury@ikm.gda.pl.

20 października, godz. 13.00, Gdańskie Miniatury Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Niebieski | gra miejska i spacer dla rodzin i grup nieformalnych | spotkanie: Ratusz Głównego Miasta (ul. Długa 33) | informacje: miniatury@ikm.gda.pl

Patroni medialni: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Miasto Dzieci

Powiązane projekty