Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk, Polska

29 czerwca 2021, 18:00 - 29 czerwca 2021, 20:00

Gorąco zapraszamy na kolejny wykład w ramach Akademii Gdańska! Spotkanie „Jakie Miasto, taka Biblioteka” poprowadzi dr Anna Walczak. Spotkajmy się 29 czerwca o godzinie 18.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Spotkanie będzie również transmitowane online na YouTube IKMGdańsk. Na spotkanie stacjonarne obowiązują zapisy na www.ikm.gda.pl/zapisy2021.

– Biblioteka Gdańska, dzisiaj będąca w strukturach Polskiej Akademii Nauk, świętuje swoje niezwykłe urodziny: 425 lat nieprzerwanego istnienia.Książnica powstała po to, aby dzieła „z powodu niedbałości i niesprawiedliwości ludzi bądź czasów” nie zostały oddane „niezasłużenie […] na pastwę zapomnienia i zagłady, służyły i zostały przekazane następnym pokoleniom – ocalone i nienaruszone”. My jesteśmy kontynuatorami tamtej tradycji. Przez wieki gromadzone zbiory osiągnęły już milion jednostek inwentarzowych. To nie są tylko rękopiśmienne czy drukowane księgi, książki. To również takie obiekty, jak: mapy, obrazy, grafiki, muzykalia, dokumenty życia społecznego czy numizmaty. Przede wszystkim są to zbiory dotyczące historii Gdańska” – zapowiada wykład prelegentka, dr Anna Walczak, dyrektor Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.

Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

W 2021 roku hasłem wykładów jest „Rum omnium fundamenta” – fragment sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej, która brzmi w całości: „Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw”. Jednak w wyniku celowego podzielenia sentencji na dwa wersy, jej krótsza część dowcipnie głosi, iż to rum jest podstawą wszystkiego.

– Właśnie ten gdański, cięty i wyjątkowy humor będzie motywem przewodnim dziesięciu wykładów Akademii Gdańska, które w sposób niebanalny przybliżą ciekawostki związane ze śladami kultury łacińskiej w naszym mieście, opiszą gdańskie zabytki od ich mniej oficjalnej strony, a także opowiedzą o figlarnych tajemnicach, jakie kryje miasto. Okazji do wesołości w dawnym Gdańsku nie brakowało, dlatego nawiązując do tej dowcipnej tradycji zapraszam na ósmą edycję wykładów Akademii Gdańska pod hasłem „Rum omnium fundamenta” – opowiada Dominika Ikonnikow, koordynatorka Akademii Gdańska.

Harmonogram wykładów Akademii Gdańska

  • 29 czerwca, Jakie Miasto, taka Biblioteka, dr Anna Walczak, PAN Biblioteka Gdańska
  • 28 września, Z przymrużeniem oka. Motywy komiczne w sztuce nowożytnego Gdańska, dr Magdalena Mielnik, Muzeum Narodowe
  • 26 października, Tajemnice bałtyckich wraków, dr Elżbieta Wróblewska, Narodowe Muzeum Morskie
  • 30 listopada, Romantyczna wizja Gdańska Johanna Carla Schultza, Alicja Andrzejewska-Zając, Muzeum Narodowe
  • 14 grudnia, Navigare necesse est w XIX-wiecznym Gdańsku. O gdańskiej szkole morskiej i o tym, co łączy Johna Harrisona z Yorkshire z Nowym Portem, Grażyna Pilarczyk, Europejskie Centrum Solidarności

Informacje związane z COVID-19

  • Spotkanie w IKM odbędzie się w reżimie sanitarnym. Wstęp wyłącznie w maseczkach.
  • Z racji limitu miejsc na spotkanie, prosimy o wcześniejsze zapisy, z podaniem liczby osób i kontaktowego numeru telefonu
  • Osoby czujące objawy choroby, w ciągu tygodnia mające kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie, zachorowanie lub skierowaną do izolacji, proszone są o odwołanie udziału w spotkaniu i poinformowanie o odwołaniu organizatora.
  • Osoby uczestniczące zobowiązują się do przekazania swoich danych, na wypadek stwierdzenia u którejś z osób uczestniczących zakażenia wirusem Covid. Dane zbierane są w celu poinformowania o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną oraz udostępnienia Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu i służbom porządkowym.

Powiązane projekty