Miejsce: Teren przy Nabrzeżu Szyprów, miejsce zbiórki: pod budynkiem rady dzielnicy ul. Bajki 8A
prowadząca: dr inż. arch. kraj. Dominika Gołębiewska
27 maja 2023, 10:30
Propozycja dla wszystkich zafascynowanych miejskim ogrodnictwem, jak i tych dopiero zaczynających z nim swoją przygodę, a wreszcie wszystkich ciekawskich, co i jak, ale nie wiedzących od czego zacząć! ‍
| seminarium i działania w miejskim ogrodzie na Przeróbce
| . . | teren przy Nabrzeżu Szyprów, miejsce zbiórki: pod budynkiem rady dzielnicy ul. Bajki 8A
Zaczniemy od interaktywnego seminarium prowadzonego przez inżynierki krajobrazu Dominikę Gołębiewską, a następnie przejdziemy do sadzenia i wspólnej pracy nad miejskim ogródkiem na Przeróbce.
– czy powinniśmy produkować jedzenie w miastach? czy warto hodować własne jedzenie? czy jest w mieście miejsce na wspólną produkcję żywności przez mieszkańców? praca w ogrodzie społecznym – obowiązek czy przyjemność?
miasta jadalne dla kogo? czy tylko dla ludzi, czy może powinniśmy zaprosić także istoty pozaludzkie do zielonego, ogrodowego stołu? pszczoły i dzikie zapylacze, drobne ssaki, ptaki i dziki – czyli to, co pełza, biega i skacze.
– z jednej strony kochamy przyrodę i jesteśmy nią zafascynowani. z drugiej strony wychowywani w betonowych miastach tracimy z nią kontakt, przez co nie możemy zbudować odpowiedniej więzi, by ją zrozumieć i chronić. opowiemy o miejskich ogrodach jako miejscach obserwacji istnień pozaludzkich oraz procesów przyrodniczych (zwłaszcza w kontekście rozwoju dzieci). I co to znaczy, że powrót do przyrody to powrót do „siebie”?
czy „opiekując się” ziemią czujemy się bardziej związani z miejscem zamieszkania?
poruszymy także zagadnienia związane z partycypacją, demokratyzacją krajobrazu miejskiego oraz budowaniem społeczności.
– co zrobić, żeby hodować rośliny w mieście (tylko ROD czy są także inne sposoby)? jak założyć ogród społeczny/prywatny w mieście? czy potrzebuję dużo zasobów (w tym pieniędzy), żeby zbudować własny ogród miejski? a co jeśli nie lubię owoców i warzyw – co mogę, a czego nie mogę w miejskim ogrodzie? porady praktyczne dotyczące sadzenia roślin i zakładania ogrodu.
Będzie też przestrzeń na dyskusję i pytania!
Zachęcamy, by ubrać się wygodnie oraz dołączyć do pracy przy sadzeniu
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!
Spotkanie będzie częścią Dziesiątego Dnia Flisaka obchodzonego w dzielnicy Przeróbka. Z tej okazji 1.06 zapraszamy również do dołączenia się do budowy ogrodu społecznego przy Szkole Podstawowej nr 61 na Przeróbce.
ᴅʀᴀ ɪɴᴢ̇. ᴀʀᴄʜ. ᴋʀᴀᴊ. ᴅᴏᴍɪɴɪᴋᴀ ɢᴏᴌᴇ̨ʙɪᴇᴡsᴋᴀ – z wykształcenia architektka krajobrazu i planistka przestrzenna. Działaczka społeczna, artystka, fundatorka Fundacji Las, koordynatorka i uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych projektów oraz grantów związanych z ochroną i kształtowaniem dziedzictwa naturalnego i kulturowego oraz promowaniem i tworzeniem kultury i sztuki polskiej m.in. Le:Notre Landscape Forum czy Learning Landscapes. Od prawie dekady współpracuje z najważniejszymi instytucjami światowymi zajmującymi się tematyką związaną z architekturą krajobrazu w tym EFLA i ECLAS.
Rozbudowa ogrodu społecznego na Przeróbce oraz związane z tym działania są częścią projektu Erasmus+ Learning Landscapes realizowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku przez kierunek Architektura Przestrzeni Kulturowych.