Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
Obywatelka Jane, czyli Jane Jacobs, należała do najbardziej dociekliwych i niepokornych umysłów Ameryki. Uważała, że naturalnym środowiskiem ludzkości jest miasto i to w mieście należy szukać rozwiązania wszystkich problemów współczesnej cywilizacji. Dokument Obywatelka Jane. Walka o miasto już 15 marca o 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp 10 zł.
Jane Jacobs całe życie szła własną drogą, szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego, jedne miasta i społeczeństwa kwitną, a inne podupadają. Uważała, że skoro większość problemów współczesności kumuluje się w mieście, to w mieście należy szukać ich rozwiązań. Jej przełomowa książka Śmierć i życie wielkich miast Ameryki dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem, ale trafiła idealnie w czas rozczarowania modernizacją poprzez „lanie betonu” i rozwoju ruchów miejskich.
Pokaz filmu Obywatelka Jane. Walka o miasto + dyskusja już 15 marca w Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. Wstęp: 10 zł. Bilety online: https://obywatelkajaneikm.evenea.pl/.
W tym roku Centrum Architektury publikuje Wielkie małe plany (przekład Martyny Trykozko) – pomnikowy zbiór tekstów przygotowany z okazji setnych urodzin autorki, obejmujący całe spektrum jej zainteresowań oraz całą jej długą karierę: od lat trzydziestych do wczesnych dwutysięcznych. CA i festiwal MIASTOmovie zorganizowały w pięciu miastach Polski (nie Ameryki!) spotkania promocyjne, których główną atrakcją będzie pokaz filmu dokumentalnego „Obywatelka Jane. Walka o miasto” (reż. Matt Tyrnauer, USA 2016). Film był pokazywany w Polsce jedynie podczas zeszłorocznego American Film Festival.
Jane Jacobs, Wielkie małe plany, przeł. Martyna Trykozko, wyd. Centrum Architektury, Warszawa 2017
W dystrybucji od 15 lutego (w wersji drukowanej i elektronicznej)
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=hKjkjntspfA
Thomas Campanella, Vincent D’Onofrio, Mindy Fullilove, Alexander Garvin, Paul Goldberger, Jane Jacobs (archive footage)
Matt Tyrnauer – pisarz i reżyser. Jego film Valentino: Ostatni cesarz wielkiej mody znalazł się na pscarowej szortliście w kategorii najlepszy dokument pełnometrażowy. Tyrnauer jest również nagradzanym dziennikarzem, piszącym do „Vanity Fair”, „The New York Times”, „Architectural Digest”, „L’Uomo Vogue” i „Numero”.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1962378977423375/