Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

3 grudnia 2016 | 12.00

Rozpocznij świąteczne przygotowania z kulturą. 3 grudnia w godz. 12.00 – 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się Kiermasz Kultury. W IKM kupimy książki dla dzieci i dorosłych oraz „Wyszukane” pamiątki z Gdańska w promocyjnych cenach, zrobimy także ozdoby na choinkę. O godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z Filipem Springerem na temat książki „Miasto Archipelag”.

Dobre książki i „Wyszukane” upominki na Mikołajki w promocyjnych cenach

To trzecia edycja Kiermaszu Kultury organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. 3 grudnia w sieni IKM znajdziemy pomysły na świąteczne prezenty – najlepsze książki o kulturze, architekturze i mieście, a także nietypowe upominki na Mikołajki – „Wyszukane” pamiątki z Gdańska, w specjalnych pakietach i promocyjnych cenach.

Warsztaty: filcowe ozdoby choinkowe

Warto zostać na Kiermaszu dłużej i zrobić ozdoby choinkowe, które będzie można wziąć ze sobą do domu. Osoby uczestniczące w zajęciach skorzystają z gotowych wykrojów lub stworzą własne wzory. Powstaną filcowe bombki, choinki, gwiazdki, bałwanki czy ciasteczkowe ludziki. Podstawą tworzenia ozdób będą arkusze filcowe, włóczka, guziki, tasiemki, koraliki i inne ozdoby.

Kiermasz zakończymy spotkaniem autorskim z Filipem Springerem (3.12, godz. 17.00). Porozmawiamy o jego najnowszej książce „Miasto Archipelag”. Autor przejechał cały kraj, od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonaldy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. O procesie zbierania materiałów, powstałej książce i dalszym, ciągu tego dokumentalnego eksperymentu porozmawiamy w Instytucie Kultury Miejskiej.

W Kiermaszu Kultury biorą udział wydawnictwa z Trójmiasta: słowo/obraz/terytoria, Fundacja Karrenwall, Wydawnictwo w Podwórku, Instytut Kultury Miejskiej, ale też Karakter, Czarne, Centrum Architektury, Fundacji Bęc Zmiana.

Gosia Kulczycka – trenerka rękodzieła wszelakiego, od ceramiki po meble z palet. Tworzy biżuterię, filcuje, wycina szablony, szyje zabawki i wiele innych rzeczy. Wielbicielka upcyklingu, dawania drugiego życia przedmiotom użytku codziennego. Fascynuje się poznawaniem nowych technik plastycznych, nie może przestać próbować nowych możliwości i materiałów.

O projekcie Miasto Archipelag

Miasto Archipelag to projekt reporterskiej podróży Filipa Springera po dawnych stolicach województw. To jednocześnie pierwszy w Polsce dokumentalny eksperyment, który wykorzystuje internet, media społecznościowe, a także ścisłą współpracę z opiniotwórczym tygodnikiem i rozgłośnią radiową. Jego kulminację stanowi publikacja reporterskiej książki, której powstawanie wszyscy mogli śledzić niemalże w czasie rzeczywistym, od samego początku.

Filip Springer (ur. 1982) – reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Jego reporterski debiut – książka Miedzianka. Historia znikania – znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012 i laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. 13 pięter to jego czwarta książka. Wcześniej ukazały się: Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u, Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni i Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach. W 2016 roku książka 13 pięter otrzymała nagrodę Śląski Wawrzyn Literacki 2015.


Kiermasz Kultury w IKM, 3 grudnia, godz. 12.00 – 18.00

Program:

Warsztaty robienia ozdób choinkowych

Sprzedaż książek i „Wyszukanych” pamiątek

Spotkanie autorskie z Filipem Springerem, godz. 17.00