Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

20 listopada 2016 | 18.00 | Wstęp wolny

Cwaniak (Shkurnyk)

film niemy z 1929
20 listopada, 18:00
IKM

Komediodramat, przewodnik po ideologii radzieckiej lat 20. Groteskowy portret człowieka tamtych czasów, który stara się funkcjonować podczas wojny domowej, pomiędzy „czerwonymi”, „białymi” i „anarchistami”. Cwaniak byłby z pewnością hitem, ale zaraz po oficjalnej premierze został zdjęty z ekranów przez cenzurę. Film przez długie lata uznawano za zaginiony, odrestaurowany został dopiero w 2012 roku.

reżyseria: Mikołaj Szpikowski
muzyka na żywo: Marcin Pukaluk
czas trwania: 1h 17min

Chajtarma

21 listopada, 19:00
IKM

Oparty na faktach film przedstawia historię deportacji narodu krymsko-tatarskiego, zarządzonej przez Stalina w 1944 roku. Głównym bohaterem filmu jest Sułtan Amet-Chan (postać autentyczna) – pilot radzieckiego myśliwca, odznaczony najwyższym odznaczeniem radzieckim – gwiazdą bohatera ZSRR, który przyjeżdża do rodzinnej wioski, stając się mimowolnym świadkiem deportacji.
Rolę głównego bohatera zagrał Achtem Sejtabłajew, reżyser filmu. W scenach zbiorowych wzięli udział Tatarzy krymscy, spośród których wielu osobiście przeżyło wysiedlenie.

reżyseria: Achtem Sejtabłajew
czas trwania: 1h 29min

Przewodnik

23 listopada, 18:00
IKM

Ukraina, początek lat 30. XX wieku. Amerykański inżynier Michael Shamrock przyjeżdża do Charkowa wraz z dziesięcioletnim synem, by pomóc w budowie pierwszej sowieckiej fabryki traktorów, ale ginie w tragicznych okolicznościach, a jego syna z rąk oprawców ratuje niewidomy Kobziarz. Młody chłopiec staje się przewodnikiem starca. Ich wędrówka stanowi pretekst do przedstawienia dramatycznych wydarzeń z historii Ukrainy. Kobziarze – ostatni symbol wolności w zdeprawowanym przez bolszewików kraju – chodząc od wsi do wsi, śpiewali tradycyjne ukraińskie pieśni. Reżyser kreśli portret kultury ludowej odpornej na komunistyczną indoktrynację.

reżyseria:  Oles Sanin
czas trwania: 2h

Żywy ogień

24 listopada, 18.00
IKM

Artystyczny dokument o życiu i pracy pasterzy w Ukraińskich Karpatach, ukazujący misję i piękno profesji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na tle ogromnych zmian społecznych, dążenia do wzbogacenia i konsumpcjonizmu, spotykamy ludzi, dla których liczy się podtrzymywanie tytułowego żywego ognia, tradycja przodków i historia Huculszczyzny.

reżyseria:  Ostap Kostiuk  
czas trwania: 1h 17min