Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40 80-830 Gdańsk
10 kwietnia 2019, 18:00 - 10 kwietnia 2019, 20:00

10 kwietnia o 18.00 porozmawiamy o kluczach do Lejdy podczas kolejnego spotkania z cyklu Miasta, Mity, Mistyfikacje. Spotkanie poprowadzi Pavko Krajka. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

Leiden, nazywana w Polsce Lejda, jest prawdopodobnie najmniej znanym historycznym miastem w Holandii, nawet dla mieszkańców sąsiadującej Hagi czy Amsterdamu. Tu powstał najstarszy holenderski uniwersytet; tu urodził się Rembrandt; tu zainicjowano europejską hodowlę tulipanów; tu również wprowadzono po raz pierwszy w Europie papierowy banknot płatniczy. Miasto 88 mostów nad zabytkową siecią kanałów, współcześnie wypełnione ponad setką wierszy najwspanialszych światowych poetów, upublicznianych w oryginalnych językach na fasadach budynków, w ramach ciągle rozwijającego się projektu wiersza ściennego.

Herb miasta to dwa czerwone skrzyżowane klucze na białym tle. To klucze do Nieba trzymane przez św. Piotra, któremu poświęcono wielki gotycki kościół w centrum miasta. Ze względu na ten herb Lejda jest określana jako „Sleutelstad”, czyli kluczowe miasto. Na wykładzie spróbujmy znaleźć do niego najlepszy klucz!

Miasta, mity, mistyfikacje. Cykl wykładów 2018/2019
Kurator cyklu: Hubert Bilewicz. Wykłady odbywają się w środy w godz. 18.00 – 19.30. Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, Długi Targ 39/40

29 maja, godz. 18.00, Nagasaki – japońskie „okno na świat”, dr Łukasz Mikołaj Sadowski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

Instytut Kultury Miejskiej 2019