Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk, Polska
20 marca 2020, 21:00 - 20 marca 2020, 23:00

Komunikat Instytutu Kultury Miejskiej

W związku z zaleceniem Prezydent Miasta Gdańska, które służy zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa, odwołujemy do końca marca wszystkie wydarzenia Instytutu Kultury Miejskiej. Zarówno te, które miał odbyć się w naszej siedzibie przy ul. Długi Targ 39/40, jak i te w innych lokalizacjach.

Wiemy, że ograniczenie kontaktów i unikanie wydarzeń, w których bierze udział więcej osób służy bezpieczeństwu nas wszystkich. W tym trudnym momencie ważna jest odpowiedzialność nas wszystkich za siebie nawzajem.

Będziemy informować o wznowieniu działalności IKM na naszej stronie internetowej www.ikm.gda.pl i Facebooku: IKMgdansk.

///

W ramach Festiwal Europejski Poeta Wolności / 19-22.03.2020 zapraszamy na koncert zespołu Kirszenbaum20 marca o godz21.00 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, ul. Długi Targ 39/40. Bilety w cenie 20 zł do nabycia TUTAJ.

Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: “To chyba jazz”. Nic bardziej mylnego.

Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, muzyka i techwritera), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.

Obaj artyści prowadzą również działalność literacką. Kacper Szpyrka przygotowuje polskie przekłady poezji i tekstów filozoficznych z języka angielskiego i hiszpańskiego (efekty jego pracy ukazywały się w magazynach “Wizje” i “Inter”), a polsko- i anglojęzyczna proza Jakuba Wiśniewskiego publikowana była przez “Kontent”, “Wizje”, “Helikopter”, “Zupełnie Inny Świat”, “Inter” czy “Ha!art”.

Przed debiutem, Kirszenbaum własnym sumptem opublikował kilka pojedynczych utworów oraz EP “Golem XV”, wraz z towarzyszącymi im kolażami filmowymi. Od 2017 roku Pojawiał się na antenach Radia Kraków, Dwójki, Czwórki i Trójki Polskiego Radia oraz prowadził intensywną działalność koncertową, występując przed takimi artystami jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Wadada, Żywiołak, kanadyjski Yamantaka//Sonic Titan, Pablopavo i Ludziki czy Kapela Ze Wsi Warszawa.
Do tej pory, Kirszenbaum zagrał kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, w Czechach, w Niemczech i na Słowacji.

Europejski Poeta Wolności

Jedyny w Polsce festiwal poświęcony najnowszej poezji europejskiej. Sprawdzamy, co się w niej dzieje, ponieważ jesteśmy zbyt niecierpliwi, by czekać, aż opowiedzą nam o tym historycy literatury. Szósta edycja konkursu Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności oraz towarzyszący mu Festiwal odbędzie się 19-22 marca 2020 roku.

Organizatorem konkursu Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności jest Miasto Gdańsk. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności tematów – temat wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi.

Instytut Kultury Miejskiej 2019