Bilety – [kliknij tutaj]
||ALA|MEDA|| (wcześniej znany jako Alameda 5) to jeden z najbardziej nowatorskich i oryginalnych zespołów, jakie pojawiły się na polskiej scenie alternatywnej w ostatnich latach.
Od blisko dekady tworzy muzykę wymykającą się klasyfikacjom i łączącą rozmaite gatunki, co doprowadziło do wypracowania własnego unikalnego stylu opartego na ciągłej metamorfozie.
Obojętnie, czy był to hałaśliwy i inspirowany jazzem neo-krautrock z Ducha Tornada (Instant Classic, 2015), czy polirytmiczny avant-prog z Eurodrome (Instant Classic, 2019), efekty twórczych poszukiwań grupy zawsze przynosiły muzykę pomysłową, zaskakującą i wykraczającą poza klisze kanonów muzycznych. Nowe przedsięwzięcie grupy zatytułowane Spectra (Brutality Garden, 2022/2024) stanowi oryginalną reinterpretację tradycyjnych i nowoczesnych rytmów charakterystycznych dla Afryki i Ameryki Połudnowej, które w mniejszym stopniu występowały również na poprzednich albumach.
Nowe oblicze grupy polega na silnie synkopowanej rytmice wykonywanej przez dwóch perkusistów-perkusjonalistów (Jacek Buhl, Rafał Iwański) i basistę (Piotr Michalski), którzy tworzą rusztowanie dla dzikich post-internetowych i zdekonstruowanych elektronicznych kolaży autorstwa Łukasza Jędrzejczaka i Jakuba Ziołka. Ten nowy kierunek artystyczny jest „spektralny” w wielu znaczeniach: tworzy kontinuum rozmaitych muzycznych tropów, łącząc tak odmienne gatunki jak gqom, free jazz, UK bass, krautrock, IDM, post-industrial, batida w jedną różnicującą się całość.
Efektem jest jedyna w swoim rodzaju tropikalno-industrialna mieszanka, w której awangarda spotyka się z afro-housem, a rozbudowany sampling i techniki syntezy granularnej sprzęgnięte są z frenetyczną grą żywej sekcji rytmicznej. Ideą, która przyświeca nowej twórczości zespołu jest totalna integracja elektroniki z żywym graniem oraz zamazanie wszelkich podziałów między sztuką wysoką i niską, twórczością wysublimowaną i wulgarną, awangardą i rozrywką, muzyką „dla duszy” i muzyką „dla ciała”. Nie jest to jednak postmodernistyczna uczta dla zmęczonych duchów, ani wyraz nostalgicznej tęsknoty za dawno utraconą jednością z Naturą, lecz nowy realizm w ciągle zmieniającym się świecie.
Zespół ||ALA|MEDA|| słynie z niezwykle intensywnych i euforycznych koncertów, które zapewniły mu występy na takich festiwalach jak: Unsound Festival w Krakowie, Positive Futures Festival w Innsbrucku, Wine Nat White Heat Festival w Nantes i Paryżu, Jaiyede Jazz Festival w Odense, Sharpe Festival w Bratysławie, Avant Art Festival w Warszawie i Wrocławiu, Katowice JazzArt Festival i wielu innych. Grupę tworzy pięciu doświadczonych twórców reprezentujących różne pokolenia muzycznych innowatorów: Jacek Buhl (Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Trytony), Rafał Iwański (HATI, Innercity Ensemble), Łukasz Jędrzejczak (T’ien Lai, Javva), Piotr Michalski
(3moonboys) i Jakub Ziołek (Stara Rzeka, Zimpel/Ziołek).
Wideo:
– utwór „rumor” z albumu „Spectra. Vol.1”, 2022: https://youtu.be/pB7nx406_X8
– fragment koncertu w Punctum, Praga, 2022: https://vimeo.com/784257454