Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

26 kwietnia 2018, 18:00 - 26 kwietnia 2018, 20:00

Grafika komputerowa, kolaże, memy, gify, animacje z wykorzystaniem dzieł mistrzów renesansu lub japońskich drzeworytów – wytwory kultury remiksu przyjmują różnorodne formy. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 26 kwietnia o godz. 18.00 na rozmowę o kontekstach internetowej twórczości inspirowanej zasobami domeny publicznej, która podsumowuje kompleksowy cykl szkoleń dla kadr kultury Akademia Nowych Mediów 2: www.akademia.medialabgdansk.pl.

Podczas spotkania goście: Robert Dolewski z Fundacji Ogród Filozofii, Aleksandra Janus z Centrum Cyfrowego, Łukasz Kozak, redaktor cyfrowej biblioteki Polona i Maciej Bohdanowicz adiunkt w Pracowni Projektów i Działań Rysunkowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wspólnie z publicznością, będą dyskutować na temat fenomenu kultury remiksu i reUSE (powtórnego wykorzystywania) utworów dostępnych na wolnych licencjach.

Czy każda przeróbka jest dobra? Domalowanie wąsów lub czerwonych ust, dodanie kontrowersyjnego komentarza, wykorzystanie starych fotografii, na których widać czyichś przodków…? Czy to, że ich nie znamy ma znaczenie? Jak sami czulibyśmy się ze świadomością, że i nam ktoś domaluje co nie co tu i tam kiedyś, w XXII wieku? Czy są wydarzenia, dzieła i utwory, w których absolutnie nie zgadzamy się na żaden remiks? Od czego to zależy: smaku, gustu, okoliczności?

Robert Dolewski – prezes fundacji Ogród Filozofii. Doktorant filozofii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Pracownik dydaktyczny na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Hobbystycznie od wielu lat udziela się również na Trójmiejskiej scenie rapowej. www.facebook.com/ogrodfilozofii/

Aleksandra Janus – muzeolożka, badaczka, współautorka inicjatywy innemuzeum.pl oraz doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Pracuje w Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, gdzie zajmuje się prowadzeniem badań w zakresie wdrażania otwartości w sektorze GLAM oraz współtworzeniem projektu Otwarte zabytki.
Łukasz Kozak – mediewista, redaktor biblioteki cyfrowej Polona, twórca przeglądów zbiorów cyfrowych. Autor promocyjnego sukcesu Polony (nominacja do nagrody „Gwarancje Kultury” 2015), prelegent na konferencji TEDxWarsaw 2014. Prowadzący Fanpage: Discarding images (www.facebook.com/discardingimages) oraz Stare obrazki ze zwierzętami (www.facebook.com/stareobrazkizezwierzetami/). Badacz średniowiecznej ikonografii muzycznej, organolog, recenzent wykonań i nagrań muzyki dawnej, autor prac naukowych i popularyzatorskich, wykładowca.
Maciej Bohdanowicz – doktor sztuk plastycznych, absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, adiunkt w Pracowni Projektów i Działań Rysunkowych na macierzystym wydziale. Zajmuje się grafiką cyfrową i fotografią. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace w zbiorach Centru Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. www.facebook.com/maciejbohdanowicz


Kultura remiksu i reUSE domeny publicznej
Data: 26 kwietnia, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/413780872381743/
Wstęp wolny

Załączone grafiki:
Artur Schopenhauer, remiks – Julia Parchimowicz, oryginał „Artur Schopenhauer”, rysunek z Meyers Lexicon, 1905-1909.
Brzeźno czy Stogi? Remiks – Julia Parchimowicz, źródło inspiracji: www.polona.pl/item/10141052/0.
Więcej gdańskich (i nie tylko) remiksów inspirowanych utworami z domeny publicznej na: http://szukamy.org/.

Powiązane projekty