Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

12 lutego 2018, 17:00 - 12 lutego 2018, 19:00

Motanki-nierozłączki to tradycyjne słowiańskie lalki będące symbolem wzajemnej miłości, wierności i małżeńskiego szczęścia. Tradycja robienia motanek istnieje w wielu słowiańskich krajach od wieków. Na warsztatach z Lubow Michajlik nauczysz się je tworzyć własnoręcznie.

Robione bez igły i nożyczek lalkom towarzyszą różne symbole. Na przykład: spódnica symbolizuje ziemię; koszula  – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość; chusta, wianek lub wstążka na głowie – związek z niebem. Zwyczaj tworzenia lalek-talismanów sięga czasów kultury Trypolskiej.

Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się, jaką lalki-motanki pełnią rolę w kulturze i życiu Słowian, poznają technikę ich wykonywania i stworzą parę weselnych lalek – Nierozłączek. Nierozłączki są bardzo charakterystycznymi motankami, ich cechą szczególną jest spólne ramię, które łączy zakochanych. Niegdyś wierzono, że taka lalka ma moc amuletu, chroniącego pokój i harmonię w małżeństwie. Twórcą Nierozłączek najczęściej była mama lub siostra narzeczonej.

Podstawy techniki tworzenia motanek nie są skomplikowane i każdy początkujący w ciągu dwóch godzin da radę zrobić swoją własną niepowtarzalną lalkę, dla siebie lub na prezent – mówi Lubow Michajlik, prowadząca warsztaty.

Zapisy i informacje: lumicrochet@gmail.com

O organizatorce i prowadzącej:

Lubow Michajlik – z wykształcenia jest pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem. Oprócz tego jest miłośniczką rękodzieła. Lubi się dzielić swoją wiedzą, umiejętnościami, emocjami, pasjonować innych swoimi zainteresowaniami. Będąc obcokrajowcem w Polsce jest zainteresowana rozwojem dialogu międzykulturalnego, tworzeniem pozytywnych relacji, upowszechnianiem wiedzy o swoim kraju i poznaniem kultury Polski. Facebook organizatorki >>

Powiązane projekty