Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

13 czerwca 2018, 19:00 - 13 czerwca 2018, 21:00

Serdecznie zapraszamy na ostatni już wykład z cyklu Miasta, Mity, Mistyfikacje. 13 czerwca o 19:00 Andrzej Woziński z Uniwersytetu Gdańskiego, poprowadzi spotkanie „Pomiędzy prawdą a konwencją. Wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej”. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Miasta wielokrotnie pojawiały się w średniowiecznej ikonografii. Bardzo rzadko jako temat samodzielny; najczęściej jako tło dla jakiś scen lub postaci. Wyobrażenia miast miały uprawdopodobnić to, co nieprawdopodobne bądź cudowne; niekiedy miały podkreślać prawdziwość relacji o wydarzeniu historycznym. Zdarzało się, że wyobrażenie miasta reprezentowało jego społeczność bądź poszczególnych obywateli. Wizualne reprezentacje miast były nieodłącznym składnikiem kronik i przewodników. Wybrane przykłady obrazów tablicowych, fresków, iluminacji i grafik posłużą do analizy tego, w jaki sposób i jakimi środkami twórcy średniowieczni starali się ukazywać miasta aby ich wizerunki skutecznie pełniły swoje funkcje semantyczne.

Andrzej Woziński, historyk sztuki, dr hab. prof. Uniwersytetu Gdańskiego, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w Muzeum Narodowym w Poznaniu, od 2002 pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na późnogotyckiej rzeźbie i malarstwie w Gdańsku, Prusach oraz obszarze nadbałtyckim. Stypendysta Uniwersytetu w Rennes i Instytutu Herdera w Marburgu/L. Członek Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM).

Powiązane projekty