Pokaz filmu oraz spotkanie z ekspertką Agatą Twardoch. Prowadzenie: Dorota Kamrowska-Załuska i Weronika Mazurkiewicz. 

Partner: Towarzystwo Urbanistów Polskich 

 

„Surowiec, z którego wyrabia się sny”, reż. Michael Rieper, Lotte Schreiber – kooperatywy mieszkaniowe / alternatywne zamieszkiwanie / kryzys mieszkaniowy / Austria – 04.03.2024 17:00-19:00/ ekspert: Agata Twardoch 

 

Opis filmu:  

Dokument przedstawiający sześć projektów mieszkaniowych rozmieszczonych w różnych częściach Austrii, inicjowanych od lat 70. XX wieku do czasów współczesnych. Został stworzony, aby ukazać alternatywne modele zamieszkiwania powstające niezależnie od deweloperów. Historia rozpoczyna się od osiedli pionierów, którzy w 1975 roku zainicjowali projekt „Kooperatives Wohnen” w Graz-Raaba, który nieprzerwanie trwa do dzisiaj. W dokumencie przedstawione są motywacje wyboru takiego sposobu współdzielenia nieruchomości w tamtych czasach, a także wypowiedzi o rozczarowaniach towarzyszących rzeczywistości wspólnego życia oraz korzyści wynikające z decyzji o zastosowaniu niestandardowego modelu budowy i użytkowania – zwłaszcza w kontekście rynku nieruchomości. 
Przedstawiciele różnych pokoleń w filmie opowiadają o współczesnych ideach, które kierują ludźmi szukającymi alternatywy dla tradycyjnych form życia oraz o czynnikach determinujących podejmowane przez nich rozwiązania samoorganizacyjne. Obraz Lotte Schreiber i Michaela Riepera świetnie ukazuje zarówno pozytywne, jak i negatywne strony spółdzielni, kooperatyw oraz modeli zarządzania wspólną przestrzenią na poziomie deliberatywnym. Ponadto dostarcza on obszernej ilości danych na temat powierzchni osiedli, liczby mieszkańców, ilości używanych samochodów, rowerów oraz oferowanych usług.
 

  • Reżyserzy:Lotte Schreiber, Michael Rieper 
  • Kraj produkcji:Niemcy 
  • Czas trwania:75 min. 
  • Gatunek:Dokument