Targ Rakowy 11, IKM
„Drezno. Architektura a polityka”, reż. Hans Christian Post – rekonstrukcja / architektura a polityka / spory / doktryny konserwatorskie
23.09.2024 16:30-19:00 w IKM w Gdańsku
Gość: Hubert Trammer
Prowadzenie: Weronika Mazurkiewicz, Dorota Kamrowska-Załuska
Wstęp: 10 zł
Bilety – [kliknij tutaj]
Plan wydarzenia
16:30 – rozpoczęcie filmu
krótka przerwa techniczna
17:45 -19:00 prezentacja na małym ekranie i dyskusja
Hans Christian Post w swoim filmie „Drezno. Architektura a polityka” przedstawia skrupulatną rekonstrukcję zniszczonego podczas bombardowania w trakcie II wojny światowej historycznego centrum miasta Drezna, które w ostatnich latach stało się centralnym punktem uwagi. Po zjednoczeniu Niemiec stolica Saksonii odzyskała swoją dawną świetność architektoniczną i urbanistyczną, jednak nie uniknęła kontrowersji. Miasto zyskało znaczną sławę zarówno jako przypomnienie o przeszłości, jak i jako ośrodek działalności skrajnej prawicy w Niemczech i Europie.
Film analizuje, jak decyzje władz dotyczące kształtowania przestrzeni publicznej mogą wpływać na nastroje społeczne. Post, poprzez swoje dzieło, stara się zrozumieć, w jakim stopniu architektura może kształtować postawy polityczne i światopoglądowe.
„Drezno. Architektura a polityka” nie tylko dokumentuje historyczne i architektoniczne zmiany, ale także stawia ważne pytania o rolę architektury w formowaniu tożsamości narodowej i społecznej oraz o jej potencjalne wpływy na polityczne narracje współczesnego świata.
Hubert Trammer (1975) – architekt, nauczyciel, publicysta. Uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu. Nominator Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe. Sędzia i współorganizator konkursów architektonicznych. Współpracował m.in. z Wydziałem Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, Wydziałami Architektury Politechnik Warszawskiej i Białostockiej, oraz ETH w Zurychu, Shigeru Ban Architects, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Fundacją Twórców Architektury, Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP, czasopismami Architektura-murator i A10-New European Architecture, pracowniami Archigrest i Toposcape, urzędami miast Lublin, Puławy, Strasbourg, Warszawa i Wrocław, Komisją Europejską.