Dzień dobry, w związku z nagłą zmianą pogody (zapowiadany trzeci stopień zagrożenia) jesteśmy zmuszeni odwołać najbliższy spacer Miejskie Zioła. Nowy termin spaceru: 5 marca 2022 godz. 10:00, ul. Bytowska 4 (Oliwa). Jeżeli nie są Państwo zainteresowani, prosimy o informację mailową/telefoniczną.
Otwieramy kolejną edycję projektu edukacyjnego Instytutu Kultury Miejskiej Gdańskie Miniatury. Spacery „Miejskie zioła”, obowiązują zapisy na http://ikm.gda.pl/zapisy-miejskie-ziola/.
Podczas spacerów z Michałem Konkelem (slowianskizielnik.pl) dowiemy się gdzie można zbierać zioła, a gdzie jest to zakazane. Jaka pora roku, miesiąca, czy dnia jest najbardziej odpowiednia do zbierania ziół. Nauczymy się co i jak zbierać. A tak naprawdę, trochę przewrotnie, porozmawiamy o tym, dlaczego zioła nie działają i krok po kroku prześledzimy wszystkie błędy, jakie można popełnić, w przygotowywaniu preparatów ziołowych, skutkujące niewłaściwym bądź nieskutecznym ich działaniem. Postaramy się zaobserwować zmiany jakie zachodzą w przyrodzie i nauczymy się, jak odpowiednio do nich wybierać surowce lecznicze, kulinarne, czy kosmetyczne.

Spacer trwa do dwóch godzin, pełen harmonogram:
→ 29 stycznia, godz. 10.00 – Zima i zioła – co i kiedy zbieramy?
→ 19 lutego, godz. 10.00 – W poszukiwaniu leczniczych grzybów
→ 19 marca, godz. 10.00 – Czekając na wiosnę!
Michał Konkel prowadzi warsztaty, wykłady oraz zajęcia terenowe, podczas których dzieli się swoją zielarską wiedzą i pasją. Tradycja związana z wykorzystaniem ziół obecna jest w jego rodzinie od wielu pokoleń – kontynuuje ją prowadząc Słowiański Zielnik (slowianskizielnik.pl).

Powiązane projekty