ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Zbiórka o 10:00 przy pętli autobusowej na końcu ul. Nadwiślańskiej
23 października 2021, 10:00 - 23 października 2021, 12:00
Otwieramy kolejną edycję projektu edukacyjnego Instytutu Kultury Miejskiej Gdańskie Miniatury. Spacery „Miejskie zioła”, obowiązują zapisy na https://ikm.gda.pl/zapisy-miejskie-ziola/.
Podczas spacerów z Michałem Konkelem (slowianskizielnik.pl) dowiemy się gdzie można zbierać zioła, a gdzie jest to zakazane. Jaka pora roku, miesiąca, czy dnia jest najbardziej odpowiednia do zbierania ziół. Nauczymy się co i jak zbierać. A tak naprawdę, trochę przewrotnie, porozmawiamy o tym, dlaczego zioła nie działają i krok po kroku prześledzimy wszystkie błędy, jakie można popełnić, w przygotowywaniu preparatów ziołowych, skutkujące niewłaściwym bądź nieskutecznym ich działaniem. Postaramy się zaobserwować zmiany jakie zachodzą w przyrodzie i nauczymy się, jak odpowiednio do nich wybierać surowce lecznicze, kulinarne, czy kosmetyczne.

Spacer trwa do dwóch godzin, pełen harmonogram:
→ 2 października 10.00 „Rośliny zielne”
→ 23 października 10.00 „Drzewa i krzewy”
→ 20 listopada 10.00 „Jadalne rośliny późnej jesieni”
→ 11 grudnia 10.00 „Gemmoterapia – leczmy się za pomocą pąków”
Michał Konkel prowadzi warsztaty, wykłady oraz zajęcia terenowe, podczas których dzieli się swoją zielarską wiedzą i pasją. Tradycja związana z wykorzystaniem ziół obecna jest w jego rodzinie od wielu pokoleń – kontynuuje ją prowadząc Słowiański Zielnik (slowianskizielnik.pl).

Powiązane projekty