Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

23 marca 2017 | 18.00

„Jeśli wrócę, to tylko rolls-royce’em” – mówi Barbara Piasecka-Johnson przyjaciołom jesienią 1967 roku i wyjeżdża z Polski. Kiedy kilka lat później odwiedza ojczyznę, jest już żoną starszego o ponad czterdzieści lat potentata branży kosmetycznej. I milionerką. Jej historię opisuje w książce „Milionerka” Ewa Winnicka, z którą spotkamy się 23 marca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. 

„Historia z bajki, prawdziwa do bólu. Świetny reportaż” – Małgorzata Szejnert.

Kopciuszek czy Królowa Śniegu? Zagadkę najbogatszej Polki opisuje w książce „Milionerka” Ewa Winnicka.
Kochająca męża wielka kolekcjonerka i filantropka czy przebiegła łowczyni majątków? Dobrodziejka, która chciała uratować upadającą Stocznię Gdańską czy kapryśna bogaczka z ciągłymi napadami furii? Kim naprawdę była Barbara Piasecka Johnson? Dlaczego do dziś budzi skrajne emocje? I wreszcie: jaki los czeka człowieka, który z dnia na dzień dostaje wszystko, co można kupić za pieniądze? Przytaczając opowieści wieloletnich pracowników, służących i znajomych państwa Johnsonów, Ewa Winnicka pozwala zobaczyć codzienne życie za bramą ich luksusowej rezydencji. Pokazuje, jak zaskakująco spełnia się czasami amerykański sen: czy to ubogich polskich imigrantów, czy jednego z najsłynniejszych rodów, którego żadne pieniądze nie zdołały ocalić przed skandalami i nieszczęściem.

Ewa Winnicka – studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1999 roku związana z „Polityką”, publikuje także w „Tygodniku Powszechnym”, włoskim „Internazionale” i „Dużym Formacie”. Jest współautorką kilku scenariuszy do filmów dokumentalnych. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Laureatka Okularów Równości – nagrody promującej walkę z wykluczeniem. Autorka książek: Londyńczycy, nominowanej do Nagrody „Gryfia”, oraz Nowy Jork zbuntowany.