6 kwietnia 2019 r., godz. 16:00 – 18:00 | Nieodkryty Uzbekistan. Spotkanie kulturowo-podróżnicze | Prowadzi: Oksana Szatogo | Wstęp wolny.

Serce Jedwabnego Szlaku, miejsce przenikania kultur, bazary niczym z baśni tysiąca i jednej nocy – opowieści o nieodkrytym Uzbekistanie zawitają do Otwartego IKM. W niezwykłą wyprawę do Azji Środkowej zaprasza Oksana Szatogo. 

W Uzbekistanie od wieków przenikały się kultury: europejska, azjatycka, perska, arabska. Miasta wznoszone z gliny i piasku barwione były w kolorach nieba i morza, a manufaktury jedwabiu i kolorowe bazary przyciągały kupców i wędrowców z całego świata.

Oksana Szatogo urodziła się i wychowała w Taszkiencie, stolicy Uzbekistanu. Podczas prelekcji opowie o historii tego wielokulturowego kraju, o starożytnych miastach, zwyczajach, tradycjach. Nie zabraknie też kuchni uzbeckiej, zarówno w prelekcji, jak i na stole – organizatorka przygotuje poczęstunek.

Chciałabym opowiedzieć o nieodkrytym Uzbekistanie. Do niedawna trudno było turystom tam się dostać, ale teraz każdy może zwiedzić ten niezwykły kraj – opowiada Oksana Szatogo.

O organizatorce:

Oksana Szatogo oraz jej rodzina są repatriantami, przyjechali do Polski dziesięć lat temu. Obecnie jest członkinią Rady Imigrantów i Imigrantek, interesuje się integracją migrantów w Gdańsku, rozwojem dialogu międzykulturowego, upowszechnieniem wiedzy o swoim kraju. Z wykształcenia jest inżynierem energetykiem, pracuje jako księgowa w GCUW.