Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

24 stycznia 2019, 18:00 - 24 stycznia 2019, 20:00

Bohaterem kolejnego odcinka Non-fiction w IKM, 24 stycznia o 18.00, będzie Nowy Jork drugiej połowy ubiegłego wieku. Świat bitnikowskich poetek, undergorundowego kina, punkowych koncertów, buntowników. Miasto, w którym rodziły się bezkompromisowe zjawiska twórcze, był kwestionowany porządek tego świata. Przewodnikami po tym niezwykłym Nowym Jorku będą Jan Błaszczak (autor książki „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side”) oraz Marcin Borchardt (reżyser, autor książki „Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku”). Spotkanie poprowadzi Małgorzata Muraszko. Wstęp wolny.

Non-fiction w IKM to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Od grudnia do maja w Instytucie Kultury Miejskiej miłośnicy literatury faktu spotkają się i porozmawiają z autorami najgłośniejszych polskich książek non-fiction. Autorzy będą przewodnikami po reporterskim świecie: opowiedzą o kulisach ich pracy, poruszą najbardziej intrygujące tematy. Tematy przekrojowe, a książka – reportaż – stanie się jedynie punktem wyjścia do dyskusji.

Jan Błaszczak niczym najlepszy detektyw prowadzi nas nowojorskimi ulicami Lower East Side i próbuje rozwiązać zagadkę Stanleya Tolkina. W śledztwie pomagają mu bitnikowskie poetki, organizatorzy punkowych koncertów z lat 70., artyści wizualni, międzynarodowej sławy kompozytorzy, księża z nowojorskich parafii, afroamerykańscy pisarze i potomkowie polskich emigrantów.

Marcin Borchardt opowiada w książce o zjawisku w Polsce mało znanym: nowojorskim kinie undergroundowym od połowy lat pięćdziesiątych do końca wieku, analizując je przez pryzmat transgresji – „manifestacji wolności człowieka”. Wkracza na obszar wypowiedzi artystycznych, które nie znają granic, tabu, świętości, nie stronią od przemocy czy seksu.

Przed i po każdym spotkaniu w Instytucie Kultury Miejskiej można kupić książki gości, tym samym uzupełnić domową biblioteczkę o ciekawe tytuły z autografami autorów.

Niepokorny Nowy Jork | Non-fiction w IKM

Data: 24 stycznia, godz. 18.00

Goście: Jan Błaszczak, Marcin Borchardt | Prowadzenie: Małgorzata Muraszko

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/184523179163414/

Jan Błaszczak – dziennikarz współpracujący z działami kulturalnymi „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju” i „Polityki”. Publikował również na łamach m.in. „Machiny”, „Wprost” i „Gazety Magnetofonowej”. Ma na koncie wywiady m.in. ze Steve’em Reichem, Johnem Paulem Jonesem, Charles’em Aznavourem, Raekwonem i Johnem Lydonem. Jako reporter współpracował z Programem II Polskiego Radia. Na co dzień pracownik działu programowego Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Marcin Borchardt – reżyser, scenarzysta, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Gdańskiego. Autor monografii Awangarda muzyki końca XX wieku. Przewodnik dla początkujących (2014), filmów dokumentalnych (między innymi Beksińscy. Album wideofoniczny, 2017), reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Członek Polskiej Akademii Filmowej (PAF) i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Powiązane projekty