Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

27 lutego 2018, 18:00 - 27 lutego 2018, 19:30

 

Olga Dębicka, dziennikarka, reportażystka, pisarka, od zgoła 20 lat zaangażowana w  misję ratowania i archiwizowania ludzkich losów z tygla narodowościowego w Gdańsku po 1945 r., zainteresowana wielokulturowością Polski i Heimat – tematyką małych ojczyzn. OPpowie o niesamowitych historiach gdańszczan ukrytych w fotografiach 27 lutego o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

Rozszyfrowywanie starych rodzinnych fotografii z szuflad  było robotą na poły detektywistyczną, archeologiczną i dziennikarską. Stare, płaskie, czarno-białe zdjęcie z szuflady stawało się skrzynką, która uruchamiała pamięć rozmówcy. Nie sposób było zmieścić dramaturgię tych losów w podpisie  pod zdjęciem, więc powstawały reportaże. Odbywało się sklejanie życiorysów z odprysków, rekonstrukcja spalonej mapy Gdańska…Nie chodziło jednak tylko o obnażenie pojedynczej fotografii a o pokazanie dramatu rodzinnego. O oddanie życiorysu w depozyt.

Biografie bohaterów Olgi Dębickiej z tygla narodowościowego w Gdańsku po 1945 r. są zwyczajne, powszednie, mało sensacyjne. Ale przecież życie często pisze ciekawsze scenariusze od tych przedstawianych w filmach i w powieściach. Jest miłość, zdrada, zbrodnia, śmiech, łzy, melodramat, happy end. Każdy w tych losach odnajdzie sobie znajome przeżycia.

Olga Dębicka – Dziennikarka, reportażystka, pisarka. Autorka książek m.in. Marka Hłaski widzenie świata,  Fotografie z tłem. Publikowała od Dziennika Bałtyckiego  po Dialog Deutsch-Polnisches Magazin, przez 12 lat  związana z portalem z portalem Wirtualna Polska. Obecnie od 14 lat stały współpracownik National Geographic. Laureatka nagród dziennikarskich i literackich m.in.: Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Polski Pulitzer), wyróżnienie pod patronatem Nowego Dziennika z Nowego Jorku, Pro Libro Legendo, Grand Press, nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy, uhonorowana Golden Pen Top Journalist Award 2015. Prywatnie mama małoletniego Kosmy, mieszka w Gdyni.


Wykład Niesamowite historie gdańszczan z fotografiami w tle Olgi Dębickiej

27 lutego 2018 roku, godz. 18.00

Instytut kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 Gdańsk

Wstęp wolny