Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
Wykład Jana Daniluka „Tożsamość międzywojennego Gdańska w perspektywie pomników, tablic pamiątkowych i nazewnictwa miejskiego” już 20 lutego godz. 18.00. IKM Gdańsk. Wstęp wolny!
Jednym z elementów budujących tożsamość Gdańska przed 1945 r. były (powstające w szczególności w okresie międzywojennym) pomniki i tablice pamiątkowe, w pewnym stopniu także nowe nazwy ulic i części miasta. Elementy te w zdecydowanej większości zniknęły z krajobrazu Gdańska w pierwszych latach powojennych, a te, które przetrwały – pełnią dziś zazwyczaj inną funkcję.
Podczas spotkania przedstawiony zostanie kontekst powstania oraz sposób funkcjonowania wybranych pomników i tablic pamiątkowych, jak i ewolucja nazewnictwa miejskiego w Gdańsku w okresie Wolnego Miasta. Podjęta zostanie także próba odpowiedzi na pytanie, na ile ich rola była wynikiem „polityki historycznej” ówczesnych władz i w jakim stopniu wpływały one na budowanie tożsamości dawnego, minionego Gdańska.
Wykład poświęcony nieistniejącemu już obrazowi miasta, rozumianego jako wypadkowa polityki władz oraz działalności stowarzyszeń dotyczącej fundowania pomników, tablic pamiątkowych czy nazewnictwa miejskiego. Czyli… ingerencji „polityki historycznej” w przestrzeń międzywojennego Gdańska, tutaj zilustrowanej na przykładzie nowych pomników, tablic pamiątkowych czy nazw ulic – krótko o wykładzie mówi Jan Daniluk.
20 lutego, Jan Daniluk
22 marca, Małgorzata Omilanowska
10 kwietnia, Olga Dębicka
29 maja, Rafał Michalak
19 czerwca, Andrzej Januszajtis
25 września, Mieczysław Abramowicz
23 października, Andrzej Trzeciak
27 listopada, Beata Możejko
11 grudnia, Tomasz Biegański