Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska
22 lutego 2020, 13:00 - 22 lutego 2020, 15:00

Instytut Kultury Miejskiej ma przyjemność zaprosić Państwa na spacer z cyklu Gdańskie Miniatury #3. Tematem będzie „Nowa forma historycznego miasta”. W lutym wszystkie spacery prowadzi Ewa Czerwińska.

Spacery dla szkół i grup zorganizowanych:
19 lutego, środa, godz. 10.00, 11.30 i 13.00, Gdańskie Miniatury – Nowa forma historycznego miasta | gra miejska i spacer dla szkół | zapisy http://gdanskieminiatury.ikm.gda.pl/zapisy-na-spacer/ (wstęp wolny, zapisy obowiązkowe)

Spacery dla rodzin i grup nieformalnych:
22 lutego, sobota, godz. 13.00, Gdańskie Miniatury – Nowa forma historycznego miasta | spacer dla rodzin i grup nieformalnych | start pod budynkiem IKM | informacje: miniatury@ikm.gda.pl (wstęp wolny, bez zapisów)

W 1945 roku do Gdańska przybywali pierwsi powojenni mieszkańcy. Z ich wspomnień wyłania się obraz miasta niemal doszczętnie zrujnowanego. Plan odbudowy Gdańska dawał nadzieję na odmianę powojennej rzeczywistości.

Niebywałe osiągnięcie, jakim była odbudowa miasta w tak krótkim czasie, nie byłoby możliwe bez zaangażowania ogromnej liczby osób. Proces ten był skomplikowany, a obecny kształt Gdańska jest wynikiem decyzji, które zapadły prawie 75 lat temu. Wybierzmy się zatem na spacer i przyjrzyjmy bliżej temu, w jaki sposób historyczny Gdańsk zyskał nową postać. Użyjmy wyobraźni i pomyślmy, jak miasto mogłoby wyglądać, gdyby podczas odbudowy podjęto inne decyzje.

Ciekawostka:
Zniszczenia w centrum miasta były ogromne i zanim robotnicy przystąpili do odbudowy, musieli usunąć gruz. Łącznie szacowano, że w mieście znajdowały się trzy miliony sześcienne gruzu! Do roku 1950 usunięto około dwa miliony metrów sześciennych, co umożliwiło podjęcie prac budowlanych.

Instytut Kultury Miejskiej 2019