Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40 80-830 Gdańsk
12 września 2019, 18:00 - 12 września 2019, 20:00

Jesień z Non-fiction w IKM rozpoczynamy na Kaukazie. W reporterską podróż zabiorą nas Staszka Budzisz i Wojciech Górecki, znawcy regionu, reporterzy i autorzy książek o Gruzji i Kaukazie. Rozmowę poprowadzi Beata Szewczyk, dziennikarka radiowa związana z Radio Gdańsk.

Podczas spotkania można będzie nabyć książki autorów. Możliwa jest płatność kartą. Z Kartą do Kultury 10% rabatu.
Staszka Budzisz – reporterka zajmująca się Gruzją od dekady, bada problemy kraju zamykanego często w skojarzeniach z gościnnością, smaczną kuchnią i malowniczymi krajobrazami. Jej bohaterami są wykluczeni, osoby z niepełnosprawnościami, członkowie mniejszości LGBT, kobiety i mężczyźni – zwykli Gruzini, którzy czekają na prawdziwe zmiany. Współpracuje m.in. z “Przekrojem”, “Dużym formatem”. Autorka książki “Pokazucha. Na gruzińskich zasadach” (Wydawnictwo Poznańskie).
Wojciech Górecki – członek zespołu redakcyjnego „Tygla Kultury”, stały współpracownik „Nowej Europy Wschodniej”. Współautor filmu dokumentalnego “Boskość Stalina” w świetle najnowszych badań (TVP 1998). Autor m.in. książek ” “Planeta Kaukaz”, “La terra del vello d’oro. Viaggi in Georgia”, “Toast za przodków”, “Abchazja”. Był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. W 2011 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. Współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „Więzią”, „Res Publicą Nową” i „Tygodnikiem Powszechnym”.
//
Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Koordynatorką cyklu jest Ana Matusevic.
Instytut Kultury Miejskiej 2019