„Od Jazzu do Rocka w filmach Video Studio Gdańsk – 45 lat rock&rolla w Gdańsku” cz. 1 – 5 czerwca, g. 18 

„Od Jazzu do Rocka w filmach Video Studio Gdańsk – 45 lat rock&rolla w Gdańsku” – cz.2 – 13 czerwca, g.18 

„Od Jazzu do Rocka w filmach Video Studio Gdańsk – 45 lat rock&rolla w Gdańsku” -cz. 3 – 3 lipca g. 18 

Wstęp wolny 

 

Polski Rock and Roll narodził się Gdańsku. 24 marca 1959 w klubie Rudy Kot zagrał pierwszy polski zespół rock’n’rollowy Rythm and Blues. Występ ten przyjmuje się za początek rock and rolla w Polsce. W klubie tym w latach 60-tych odbywały się koncerty najbardziej znanych zespołów bigbitowych, m.in. Czerwone Gitary i Trzy Korony, a w roku 1964 utworzonoe Gdańskie Studio Piosenki. Pierwszymi adeptami studia, którzy zrobili karierę estradową, byli m.in. Irena Jarocka, Stefan Zach i Marian Zacharewicz, ukończyli je też Maryla Lerch, Grażyna Łobaszewska, Wojciech Ziarnik i baryton operowy Dominik Sierzputowski. 

 

Projekt nasz polega na organizacji serii wydarzeń, ukazujących historię polskiej piosenki, opowiadanej często z perspektywy Gdańska i gdańskich artystów.  

 

Wydarzenie podsumowywać będzie także ponad 40 lat działalności Video Studio Gdańsk, fundacji wywodzącej się z gdańskiej tradycji niezależności, wolności słowa i wolności kultury. Elementami zadania będą projekcje 6 filmów dokumentalnych, zrealizowanych w ostatnich latach w VSG, które zostaną zaprezentowane w Instytucie Kultury Miejskiej na 5 pokazach z udziałem zaproszonych gości, sympatyków ambitnej sztuki filmowej i widzów. Projekcje filmów i rozmowy po pokazach na temat znaczenia dorobku filmowego Video Studio Gdańsk mają za zadanie ukazanie historii polskiej muzyki rozrywkowej i roli VSG dla rozwoju niezależnych mediów w Polsce oraz wpływu tego dorobku na zainteresowanie filmowców w kraju i za granicą najnowszą historią Polski. Projekt odwołuje się do dokumentów o historii muzyki rozrywkowej w Polsce i jej znaczenia dla rozwoju niezależnej od władz kultury. 

 

Video Studio Gdańsk realizuje od wielu lat filmy dokumentalne, ukazujące historię Gdańska i regionu pomorskiego poprzez wydarzenia historyczne i biografie filmowe ciekawych i ważnych dla lokalnej i regionalnej społeczności postaci. Są to zarówno filmy stricte historyczne, jak i filmy dokumentujące zjawiska kultury, filmy o tematyce ekologicznej, społecznej, czy też społeczno-religijnej. Filmy te są prezentowane jako pokazy przedpremierowe w różnych miejscach Trójmiasta, Polski, a także na ogólnopolskich festiwalach i przeglądach filmowych. Szczególna okazja, jaką było 40-lecie działalności Video Studio Gdańsk, stanowi pretekst do podsumowania kolejnych lat współczesnej historii. Szerokie upowszechnienie informacji o historii VSG, ale także stworzenie możliwości spotkania środowiska filmowego z regionu i całej Polski, wpisują się w realizowane działania, polegające na ochronie i popularyzacji dziedzictwa kulturowego i realizowaniu przedsięwzięć, służących umacnianiu tożsamości regionalnej, wzmacnianiu świadomości społecznej, kształtowaniu kompetencji społecznych, budowania społeczeństwa obywatelskiego, zwłaszcza w zakresie wspólnot lokalnych i regionalnych oraz na realizacji i upowszechnianiu nagrań audiowizualnych, w tym filmów dokumentalnych. Prezentacja tego dorobku to także przypomnienie ponad 40 lat historii kraju i Pomorza, która w twórczości filmowej VSG odnajdywała swoje odbicie poprzez wrażliwość twórców, realizujących tu filmy dokumentalne i inne formy audiowizualne. Projekt dyskontować będzie bogate tradycje niezależności twórczej regionu gdańskiego, utrwalając pamięć o zrealizowanych tu wielu filmach i programach telewizyjnych, dokumentujących m.in. historię i współczesność Pomorza, ale też wyznaczających kierunki filmowego myślenia o najnowszej historii przez wielu twórców do dnia dzisiejszego. Liczymy na twórczy udział grupy docelowej w spotkaniach podczas wydarzenia, do czego będą specjalnie zachęcali prowadzący projekcje. 

 

Tym razem odwołujemy się do historii polskiej muzyki rozrywkowej, od Jazzu do polskiego Rocka, zatrzymanej w kadrze filmowców Video Studio Gdańsk. Wszystkie te filmy były realizowane w Gdańsku, co podkreśla lokalny charakter tych projekcji. Dodatkowym atutem będzie udział twórców w projekcjach i spotkaniach, gdy widzowie będą mogli osobiście, twarzą w twarz skonfrontować swój odbiór filmów z ich autorami. 

 

W projekcie wyemitujemy filmy Video Studio Gdańsk, wraz ze spotkaniami z reżyserami, operatorami a także uczestnikami produkcji poszczególnych tytułów 

 

PARTIA PIENIĄDZE ROCK’N’ROLL x 3 –  

 

Ciuciubabka – „Ciuciubabka” to tytuł piosenki Czesława Niemena. Ilustruje ciągłą grę rock’n’rolla z polityką i charakter relacji miedzy najmłodszymi przedstawicielami mocnego uderzenia a decydentami ds. kultury i politykami. Film opisuje pierwszą dekadę polskiego big-beatu, poszukiwań korzeni muzycznych, konfrontacji z utworami zagranicznymi, ale także nowego, alternatywnego stylu pop-kultury. Pierwszy festiwal jazzowy, narodziny pocztówki dźwiękowej, wyzwolenie obyczajowe – to wszystko w opowieściach krytyków muzycznych (Walicki, Nieżychowski, Cejrowski…), artystów (Wyrobek, Kossela, Korda…) i dziennikarzy (Passent, Toeplitz, Pograniczny…) oraz bogatej archiwalnej ilustracji filmowej lat. 60. 

 

Królowie życia – Lata 70-te w PRL: propaganda sukcesu i czas powstawania pierwszych dyskotek, komercjalizacji dużej części sceny muzycznej, czego znakiem były kariery polskich wykonawców za granicą (tzw. „chałtury wyjazdowe”) , zwłaszcza wśród Polonii i tworzący się kult prezenterów muzycznych. Jednocześnie to początek tworzenia się muzyki młodej generacji. Na ile była ona ruchem autentycznym, a na ile wykreowanym dla potrzeby chwili, socjalistycznego rynku muzycznego? Młodzież miała być przecież uczesana i grać niekonfliktowe piosenki…Anegdoty i realia tamtych czasów wplecione w archiwalia filmowe wspominają w filmie menedżerowie muzyczni i prezenterzy (Bromski, Chełstowski, Korzeniewski), dziennikarze (Mann, Kaczkowski, Michalski…) oraz partyjni dygnitarze (Szczepański, Tejchma). 

 

Nie wierzę politykom – Rockowy boom lat osiemdziesiątych w Polsce, wywołany kryzysem politycznym i społecznym. Autorzy szukają przyczyny tego zjawiska i jego wpływu na życie młodych ludzi po Sierpniu 1980, stanie wojennym; powstanie listy przebojów radiowej Trójki miało być swoistym wentylem bezpieczeństwa, czy jednak było? Rock dawał możliwość odreagowania, ekscesy muzyków przestawały dziwić. Rodzący się związek Solidarność nie rozumiał jednak filozofii rocka, podobnie jak komunistyczny reżim, któremu muzyczny świat zupełnie nie wierzył, walcząc z cenzurą. Ponury okres, w którym jednak powstawały prywatne firmy fonograficzne. wspominają animatorzy sceny muzycznej (Nagłowski, Jacobson…), muzycy (Kora, Panasewicz, Lombard…) i dziennikarze (Niedźwiecki, Sito, Zieliński…). 

 

 

.CZY MNIE JESZCZE PAMIĘTASZ? CZESŁAWA NIEMENA GDAŃSKI EPIZOD – Film przypomina czas, w którym Niemen kształtował się jako artysta, ale także upowszechnia fakt, iż to właśnie na Wybrzeżu Gdańskim polska muzyka rock&rollowa miała tak na prawdę swój początek. Ponadto ukazuje i przypomina (poza prezentacją głównego bohatera) wybitnych twórców muzycznych, teatralnych, dziennikarzy i ludzi kultury, którzy współpracowali z Niemenem w tamtych czasach. Siła rzeczy w filmie znalazła się także prezentacja najsłynniejszych nagrań muzycznych Niemena z tamtego okresu,  fotografii i materiałów filmowych, dokumentujących epokę i jej niezwykłe zjawiska artystyczne, takie jak sopocki NON_STOP, czy gdański klub ŻAK, dzięki którym rozwinęło się wiele talentów muzycznych. 

 

 

W spotkaniach udział wezmą autorzy powyższych filmów: scenarzysta Wojciech Fułek, reżyser Paweł Chmielewski, operator i reżyser Tomasz Radziemski oraz inne osoby zaangażowane w te produkcje. Mamy nadzieje na udział niektórych muzyków, występujących w tych filmach czy też managerów zespołów muzycznych, jak np. Wojciech Korzeniewski. 

 

O patronat medialny nad realizacją zadania, a w szczególności nad pokazami filmów dokumentalnych wnioskodawca zwróci się do portali trojmiasto.pl i zawzepomorze.pl, a także do redakcji gazet. Patronat medialny realizowany będzie w zakresie informacji o projekcie oraz zapowiedzi pokazów filmów. W przypadku telewizji działaniem promocyjnym/patronalnym będzie emisja zapowiedzi pokazów filmów i spotkania z widzami. Wnioskodawca liczy dodatkowe działania informacyjne (rozmowa w studio etc.) w lokalnej stacji telewizyjnej i informacyjnych i na antenie lokalnej rozgłośni Polskiego Radia. Informacja o realizacji projektu zostanie zamieszczona na stronach internetowych wnioskodawcy, IKM, Centrum Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego oraz instytucji wspierających. Także w napisach końcowych do zwiastuna projektu zostanie podana informacja o wsparciu projektu przez wszystkich partnerów. 

 

Miejsce realizacji projektu: 

 

Fundacja Archiwum Filmowe DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI Gdańsk, ul. Grodzka 20 

 

Miejsce i termin pokazów: 

Instytut Kultury Miejskiej  – Targ Rakowy 11, 80-806 Gdańsk 

 

Grupa docelowa 

Beneficjentami projektu będzie przede wszystkim „Starsza” młodzież, która będzie uczestnikami spotkań, widzami filmów, a także osoby które będą miały styczność z tworzeniem projektu, jego realizacją. Beneficjentami będą także autorzy, realizatorzy, pracownicy i współpracownicy Video Studio Gdańsk od ponad 40 lat, dzięki którym ta instytucja obdarowała naszą kulturę tyloma wspaniałymi produkcjami filmowymi. Chcemy w sposób bezpośredni dotrzeć do mieszkańców Oliwy, dla których muzyka z filmów dokumentalnych Video Studio Gdańsk kojarzy się z młodością.