17.30 – prezentacja w IKM (Parter, Pracownia)

18.00 – warsztat plenerowy

Ideą spaceru fotograficznego jest uruchomienie w uczestnikach i uczestniczkach wrażliwości na nieoczywiste widoki, takie jak zakamarki, zaplecza, podwórka oraz industrialne przestrzenie, znajdujące się na peryferiach turystycznych i codziennych miejskich tras. Chcemy z czułością i refleksją przyjrzeć się miejscom tworzącym unikalną tkankę miasta, jednak zazwyczaj pomijanym oraz nieobecnym podczas wycieczek między zabytkami.

Podczas warsztatu uczestnicy i uczestniczki otrzymają analogowe aparaty z kliszą, aby pod okiem doświadczonego fotografa-reportażysty Jana Ruska wykonać serię zdjęć w czterech wybranych lokalizacjach na terenie Śródmieścia.

Liczymy na to, że analogowa forma, narzucająca ograniczenia w postaci liczby zdjęć oraz braku możliwości natychmiastowej weryfikacji kadru, pozwoli nam na bardziej wnikliwe i refleksyjne spojrzenie.

Efektem warsztatu będzie bezpłatna publikacja zawierająca fotografie wykonane podczas spaceru przez uczestników i uczestniczki, opatrzone komentarzem prowadzącego wraz z propozycją tras do samodzielnej eksploracji.

Nie trzeba mieć doświadczenia fotograficznego ani własnego sprzętu.

Jan Rusek – fotograf i fotoreporter z 10-letnim doświadczeniem. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Sopockiej Szkoły Fotografii WFH. Trzykrotny laureat konkursu fotografii prasowej Gdańsk Press Photo. Od 2014 r. współpracuje z firmami, prasą, instytucjami kulturalnymi oraz organizacjami pozarządowymi. W latach 2015-18 fotoreporter Gazety Wyborczej w Trójmieście. Jego fotografie obrazujące wydarzenia społeczne, polityczne i kulturalne były publikowane na łamach takich tytułów jak: „The New York Times”, „The Guardian”, „Newsweek”, „Polityka”, „Duży Format”.
www.janrusek.com

Fundacja Proxima Parada –założona w Gdańsku w 2023 r. platforma współpracy twórczej. Zajmujemy się szeroko pojętą kulturą, zwłaszcza audiowizualną.

www.proximaparada.org

https://www.facebook.com/fundacja.proxima.parada